SUPER-Simona Halep la Roland Garros! Liderul WTA o spulberă pe Elise Mertens și se califică în ”sferturi” la Paris!

Simona Halep, în sferturile de finală la Roland Garros 2018! Liderul WTA nu a avut nicio emoție în meciul cu Elise Mertens, locul 16 WTA, în ”optimile” de la Roland Garros. După 60 de minute de joc, Halep s-a impus cu 6-2, 6-1 și se îndreaptă cu încredere către fazele superioare de la Paris.

Simona Halep, în sferturile de finală la Roland Garros 2018! Pentru Halep urmează un meci complicat în următoarea fază. Liderul mondial va juca în ”sferturi” la Roland Garros cu câștigătoarea duelului Angelique Kerber (22 WTA) - Caroline Garcia (7 WTA), un meci care va începe după ora 14:00.

Simona Halep, în sferturile de finală la Roland Garros 2018! Simona Halep a recunoscut, după meci, că evoluția ei de azi a fost una perfectă, cea mai bună de la Roland Garros 2018.

FINAL: Simona Halep - Elise Mertens 6-2, 6-1

UPDATE: Halep se relaxează, greșește, iar Mertens face un prim game în acest set.

UPDATE: Viteza Simonei către sferturile de finală e tot mai mare, iar un nou break apare pe tabelă: 5-0 și urmează un serviciu pentru ”bagel”

UPDATE: După 0-30 pe tabelă, Simona Halep revine și duce scorul la 4-0. Nimic nu se mai poate întâmpla în acest meci dacă e să nu uităm la atitudinea liderului mondial.

UPDATE: Liderul mondial e peste tot și câștigă pe propriul serviciu pentru 2-0, iar apoi face break-ul de 3-0.

UPDATE: Simona Halep începe tare și setul secund și realizează break-ul încă din primul game.

UPDATE: Simona Halep a început excelent primul set cu Mertens, iar în game-ul al treilea a făcut primul break al meciului. Simona a continuat să evolueze foarte atent, iar la 4-2 a forțat un nou break și l-a reușit.

După 35 de minute, Simona Halep a încheiat setul cu un as, iar acum e mare favorită la calificarea în sferturile de finală!

Halep surprinde în meciul de azi prin agresivitate. Dovadă stau urcările ei la fileu, acolo unde nu o vedem prea des în meciurile ei din circuit.

Simona Halep - Elise Mertens, optimi de finală Roland Garros! La ce oră începe meciul liderului WTA. Adversara româncei ... Surpriză uriașă la Roland Garros! Liderul clasamentului live WTA, Caroline Wozniacki, eliminată! Cum poate reveni Simona...