Vlad Udrescu și Karina Jianu îi încântă pe telespectatori în fiecare joi, de la 20:30, la Antena 1, în serialul Ana - Mi-ai fost scrisă în ADN.
Guvernat în egală măsură de putere şi sensibilitate, serialul atacă o temă desprinsă din realitate, îmbrăcată în emoţiile unei tinere care îşi caută drumul într-o lume plină de secrete, condusă de bani, putere și decizii din trecut pe care multi le-ar dori îngropate în uitare.
Vlad Udrescu, dezvăluiri despre sine, dar și despre pasiunea pentru teatru și rolul din Ana - Mi-ai fost scrisă în ADN: „Cel mai greu mi-a fost să mă adaptez...”
Tânărul este absolvent UNATC, la clasa Prof. Dr. Adriana Popovici, promoția 2008, dar şi al pragramului de master la aceeaşi facultate, clasa prof. dr. Gelu Colceag. Din 2015, Vlad Udrescu este actor al Teatrului Național Marin Sorescu din Craiova.
Cine este Vlad Udrescu? Te poți descrie în trei cuvinte pentru oamenii care nu ți-au citit încă biografia?
Cred că cel mai greu pentru un actor este să se definească. Mie, cel puțin, îmi este greu să mă descriu, ar fi interesant de văzut cum mă văd colegii de platou. Pot spune că sunt un om deschis și că mă descopăr în fiecare zi.
Cum și când ai descoperit pasiunea pentru actorie? Familia a jucat un rol important în această alegere?
Mi s-a întâmplat în liceu, la Târgu Mureș. Am avut ocazia de a face teatru în limbra franceză cu doamna profesoara Ecaterina Săsărean, care înființase o trupă. Mi-a plăcut mult din prima clipă. La început, familia a fost destul de sceptică, dar asta m-a impulsionat să nu renunț.
Citește și: Cele mai noi episoade ale serialului original Ana, Mi-ai fost scrisă în ADN, lider de audienţă
Pare o schimbare semnificativă un rol într-un serial de un rol pe scena teatrului. Cum te pregătești? Ce modificări ai adus în rutina ta?
Cel mai greu mi-a fost să mă adaptez dimineților. Nu sunt o persoană matinală, dar acum am un program mult mai încărcat și fiecare oră contează. În rest, fac mai mult sport și îmi notez mai des date și ore în calendar, încerc să jonglez între repetiții și filmări, spectacole și deplasări. Am o viață mai plină și, cu siguranță, deloc plictisitoare.
Pe platou, încă mă împrietenesc cu ideea de a juca în fața camerei. La început mi s-a părut dificilă trecerea de la scenă la paltoul de filmare, eram nesigur și îmi era teamă să nu-mi încurc colegii. Acum că am avansat cu filmările destul de mult, mă simt mai în confort. Încă nu m-am obișnuit să mă văd pe sticlă, am impresia ca nu sunt eu, sunt momente în care nu mă recunosc. Sunt și o persoană exagerat de autocritică, dar negociez asta cu mine.
Ce te-a surprins cel mai mult la personajul pe care îl interpretezi în Ana, Mi-ai fost scrisă în ADN?
Faptul că nu poate alege si că ajunge să fie prins în aceste ițe complicate, care nu depind de el, dar el depinde mereu de alte circumstanțe. Câteodată îmi pare rău pentru Tudor. Nu aș vrea să trăiesc o viață ca a lui. Cred că îi este greu.
Ce i-ai spune lui Vlad Udrescu de la început de drum sau tinerilor studenți?
E mare lucru să poți face ceea ce îți place. Să nu uite să fie recunoscători.