Meciuri amicale: Rapid - FC Daugava 3-1/ Infrangeri pentru Otelul, CFR si U Cluj

Echipele romanesti isi continua seria de partidele de verificare disputate in stagiul de pregatire din Antalya. Rapid a invins cu scorul de 3-1 pe FC Daugava (Letonia), in timp ce CFR Cluj si U Cluj au pierdut meciurile cu Cernomoret Odessa, respectiv Tavria Simferopol.

Dinamo - SV Ried 1-1 (Tucudean 22' - Beichler 18')

Dinamo a remizat SV Ried (Austria), scor 1-1, in cel de-al doilea amical din pauza competitionala. Austriecii au deschis scorul prin lovitura de cap a lui Beichler(18). Tucudean a adus egalarea 4 minute mai tirziu deviind centrarea lui Patrascu. Fostul mijlocas al Sportului a rata un penalty in prima repriza, obtinut de Stratila.

Liviu Ciobotariu a inceput partida in formula: Naumovski - Rus, D.Stoica, Moti, Scarlatache - Stratila, Tames, Patrascu, Curtean - L. Ganea, Tucudean

In primul joc de pregatire, Dinamo a pierdut in fata modestei FK Taraz (Kazahstan), scor 0-1.

Rapid - FC Daugava (Letonia) 3-1 (Surdu 26', Deac 37', Teixeira 45')

Rapid a obtinut al doilea succes in amicale, dupa meciul castigat cu 2-1 impotriva norvegienilor de la Brann. Giulestenii au marcat toate golurile in primul mitan contra celor de la FC Daugava.

Scorul a fost deschis in minutul 26, la o centrare excelenta a lui Rui Duarte pentru Romeo Surdu care a reluat imparabil cu capul din careu. Ciprian Deac, a majorat avantajul alb-visiniilor din penalty in minutul 37. Teixeira si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor cu un sut superb. Daugava a redus din diferenta in minutul 60, dupa ce atacantul letonilor a ramas singur in careu cu Dani Coman, stabilindu-se astfel si scorul final, 3-1 pentru Rapid.

Rapid, echipa de inceput: Coman - Duarte, Pavlovic, Deac, Ionita, Burca, Bozovic, Grigore, Surdu, Glauber, Teixeira.

Otelul - Volga Novgorod 0-1 (Maksimov 83'-pen.)

Otelul a suferit un nou esec in stagiul de pregatire din Cipru, 0-1 cu Volga Novgorod.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Maksimov, in minutul 83, dintr-un penalty provocat de Gabi Paraschiv.

Otelul a inceput cu formula: Grahovac - Ljubinkovici, Benga, Sg. Costin, S. Ilie - Antal, Giurgiu, Filip - Didi, Pena, Stromajer.

CFR Cluj - Cernomoret Odessa (Ucraina) 0-3 (Polytilo 8', Burdujan 41', Fontanelio 45')

CFR Cluj a fost umilita intr-o partida amicala disputata in Antalya, pierzand cu 3-0 meciul cu echipa ucraineana Cernomoret Odessa. Toate cele trei goluri au fost marcate in prima repriza.

Politylo a deschis scorul pentru Cernomoret inca din minutul 8, cu un sut superb direct la vinclu care l-a lasat fara replica pe portarul Beto. In minutul 41 s-a facut 2-0, dupa ce Burdujan a scapat excelent pe contraatac si a ramas singur cu portarul CFR-ului.

Fontanelio a marcat pentru 3-0 in minutul 45, in urma unei faze fixe. CFR pierde cel de-al treilea meci amical consecutiv din tot atatea disputate.

CFR Cluj, echipa de inceput: Beto - Lion, Cadu, Piccolo, Nicoara - Peralta, Gabi Muresan, Celestino - Sougou, Kapetanos, Bastos.

U Cluj - Tavria Simferopol (Ucraina) 1-3 (Cristescu 4' - Adi 28', Shynder 35', Yezerskyi 44')

Universitatea Cluj a pierdut al doilea meci amical disputat in cantonamentul de iarna din Antalya, fiind invinsa de Tavria Simferopol cu 1-3. Clujenii au deschis scorul prin Marian Cristescu, insa au incasat alte trei goluri pana la pauza.

Golul ardelenilor a fost marcat in minutul 4, dupa o lovitura libera executata de Claudiu Niculescu in bara. De aici mingea a sarit cu noroc la Marian Cristescu, iar acesta a reluat simplu din fata portii in plasa.

U Cluj, echipa de inceput: Bornescu - Achim, Galamaz, Szukala, Muresan - Hoban, Pacurar, Moldovan - M. Cristescu - Grozav, Niculescu.

Evgeni Plushenko, campion european pentru a saptea oara la patinaj artistic... Cupa Angliei: Liverpool - Manchester United 2-1/ "Cormoranii", calificati in optimi...