AC Milan s-a calificat in semifinalele Cupei Italiei

Diavolii au invins pe Lazio cu 3-1 pe San Siro, dupa ce echipa din capitala deschisese scorul.

Massimiliano Allegri nu l-a titularizat pe Ibrahimovic in sferturile Cupei Italiei, iar Lazio parea sa-i pedepseasca aroganta.

Djibril Cisse a deschis scorul in minutul 5, profitand de o gaura in defensiva milaneza. Dar nici cea laziala nu a fost mai inspirata. Mai intai Robinho a egalat in minutul 15, iar apoi Seedorf s-a descotorosit de Dias si l-a invins pentru a doua oara pe Marchetti.

Gonzales si Hernanes din lovitura libera puteau egala pana la pauza, dar Amelia a avut doua interventii extraordinare.

In repriza secunda, Lazio a fortat cu Ledesma si Klose, insa cea care a punctat a fost tot Milan. Ibrahimovic a fost trimis pe teren in minutul 70 in locul lui Merkel, si pe final a profitat de o pasa a lui Emanuelson pentru a stabili scorul final 3-1.

In semifinale, AC Milan va intalni pe Juventus, in timp ce pe cealalta parte a tabloului, Siena lui Codrea va intalni Napoli-ul lui Cavani.

Trei saptamani de absenta pentru Iniesta... Coasta de Fildes, in sferturile Cupei Africii pe Natiuni...