Arsenal revine spectaculos, Manchester United castiga pe final

In epilogul etapei a XXVI-a din Anglia, Arsenal a umilit Tottenham-ul lui Redknapp, iar United a reusit o victorie in extremis la Norwich, ce pastreaza echipa lui Ferguson in lupta pentru titlu.

Fanii lui Arsenal isi doresc mai mult pragmatism din partea trupei lui Wenger, insa tunarii nu stiu sa castige urat.

Au demonstrat acest lucru si duminica in derby-ul Londrei. Tottenham a deschis scorul prin Saha si l-a majorat prin togolezul Adebayor, insa Arsenal a revenit pe tabela in ultimele 3 minute ale primei reprize prin Sagna si van Persie.

Dupa cele 14 minute de odihna, elevii lui Wenger au trecut in avantaj prin reusita lui Rosicky, iar dubla lui Walcott a stabilit scorul final: 5-2.

Intr-o alta partida, din aceeasi etapa, Manchester United a invins in deplasare pe Norwich City cu 2-1. Doi veterani au punctat pentru echipa antrenata de Alex Ferguson, Scholes si Giggs (in prelungiri) in timp ce pentru gazde a egalat Holt.

Victoria o aduce pe United la 2 puncte in spatele liderului City (care are 63), in timp ce Tottenham ramane pe 3 cu 53 de puncte.

Arsenal a egalat-o pe Chelsea (46 de puncte) si ambele echipe londoneze se afla in imediata vecinatate a podiumului.

Bayern - Schalke 2-0 / Ribery si-a revenit... Gerard Pique are un coeficient de inteligenta ridicat...