David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, miercuri, la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima. Sportivul de 17 ani, antrenat de Adrian Rădulescu, a fost cronometrat cu timpul de 1 min 46 sec 18/100, un nou record al competiţiei.

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, cu un nou record al competiţiei - VIDEO Galerie
David Popovici a cucerit medalia de aur la proba de 200 de metri liber a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima | Getty Premium

Înotătorul român a cucerit în această vară toate cele patru medalii posibile de aur la 200 m liber, la Europenele de juniori şi seniori, respectiv la Mondialele de juniori şi seniori. Pentru Popovici a fost a doua medalie de aur obţinută la Lima, după cea din proba de ştafetă 4x100 m liber, notează Agerpres.

Podiumul la 200 m liber a fost completat de maghiarul Daniel Meszaros (1:48.98) şi de italianul Filippo Bertoni (1:49.05).

”România şi-a trecut în cont o nouă medalie de AUR la această ediţie a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Succesul a fost realizat de extraordinarul David Popovici, în finala probei de 200 m liber. Sportivul antrenorului Adrian Rădulescu a încheiat cursa cu timpul de 1:46.18 min. şi a câştigat fără emoţii medalia de AUR cu un nou record al competiţiei”, anunţă Federaţia Română de Nataţie, potrivit news.ro.

Astfel, după aurul de la Mondialele de seniori, aurul de la Europenele de juniori şi aurul de la Europenele de seniori, David îşi trece în palmares şi aurul la Mondialele de juniori, întregind astfel o vară fantastică pentru el şi pentru nataţia românească, precizează Federaţia..

Pe locul doi s-a clasat Daniel Meszaros (Ungaria), cu timpul 1:48.98, iar pe trei a terminat Filippo Bertoni (Italia, 1:49.05).

Premierul Nicolae Ciucă: David Popovici şi întreaga echipă de aur a nataţiei au strălucit la Lima şi au purtat pe umerii performanţei tricolorul românesc

Premierul Nicolae Ciucă felicită echipa română de nataţie pentru rezultatele obţinute la Campionatul Mondial pentru juniori, evidenţiind şi noile recorduri stabilite de David Popovici.

"David Popovici şi întreaga echipă de aur a nataţiei au strălucit la Lima şi au purtat pe umerii performanţei tricolorul românesc. Felicitări, David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, pentru rezultatele extraordinare obţinute la Campionatul Mondial de înot pentru juniori! Succesul istoric al echipei noastre de nataţie este pus în valoare şi de noile recorduri stabilite de David Popovici la probele de 100 de metri şi 200 de metri. Munca, perseverenţa, talentul şi dedicarea voastră continuă drumul de aur al nataţiei româneşti! Vă suntem recunoscători pentru că ne-aţi umplut din nou inimile de mândrie! Mult succes în continuare", a transmis premierul, joi, într-un mesaj postat pe pagina de Facebook a Guvernului.