F1: Lewis Hamilton a castigat Marele Premiu al Germaniei

Britanicul Lewis Hamilton s-a impus in Marele Premiu al Germaniei de Formula 1, desfasurat pe circuitul de la Nurburgring. Pilotul de la McLaren a fost urmat pe podium de Fernando Alonso si Mark Webber.

Desi Hamilton a pierdut pozitia de lider in fata australianlui, dupa prima intrare la boxe, britanicul a revenit in cele din urma pe primul loc si a obtinut a doua victorie din acest sezon.

Fernando Alonso, plecat de pe pozitia a patra, a trebuit sa se multumeasca cu locul doi. Pilotul Scuderiei Ferrari a iesit pe primul loc pe traseu in turul 33, insa Hamilton a venit puternic din spate si l-a depasit fara emotii pe exterior in virajul doi.

Podiumul a fost completat de Mark Webber, care a pierdut prima pozitie la start in fata lui Hamilton, iar ulterior a facut o dubla rocada cu britanicul la intrarile la boxe.

Sebastian Vettel a avut parte de cea mai slaba prestatie din acest sezon, chiar la el acasa, incheind cursa pe pozitia a patra. Campionul mondial a plecat de pe locul trei al grilei si a fost depasit de Alonso in turul 8, pentru ca ulterior sa piarda o pozitie si in fata lui Massa la prima oprire la boxe. Pilotul echipei Red Bull a derapat pe iarba si a fost nevoit sa scurtcircuiteze de doua ori circuitul fara sa obtina avantaj intr-o cursa in care a comis un numar neasteptat de mare de erori.

Cel mai bun timp in cursa a fost realizat de Hamilton, care a fost cronometrat cu 1:34.302 in penultimul tur al cursei.

9. Williams-Cosworth 4

Turul Frantei, ultima etapa: Cadel Evans - campion. Cavendish victorie de etapa... Schalke 04 a cucerit in premiera Supercupa Germaniei, dupa ce a invins la penaltyuri pe Borussia Dortmund...