Monica Niculescu, in semifinalele turneului de dublu de la Montreal

Monica Niculescu si Shahar Peer (Romania/Israel) s-au calificat in semifinalele turneului Rogers Cup de la Montreal, turneu dotat cu premii in valoare de doua milioane de dolari.

Cele doua sportive le-au invins in sferturile de finala pe chinezoaicele Jie Zheng/Jan-Yung Chan, favorite numarul sase, cu 4-6, 6-4, 11-9, dupa o ora si patruzeci si cinci de minute. Chiar daca au pierdut primul set, Niculescu si Peer au revenit in joc, reusind ca intr-o ora sa intoarca soarta partidei in favoarea lor si sa obţina o victorie importanta.

Pentru un loc in finala, Monica Niculescu si Shahar Peer vor trebui sa treaca de favoritele doi, Gisela Dulko/Flavia Pennetta (ARG/ITA). Cele doua jucatoare vor primi 395 puncte WTA si 25.000 de dolari.

Citeste alte articole pe gsp.ro

Aur, argint si bronz pentru Romania la CM de kaiac-canoe... CM de kaiac-canoe: A doua medalie de aur pentru Romania!...