Napoli - Chelsea 3-1 / Lavezzi si Cavani aproape l-au demis pe Boas

Cei doi sud-americani din atacal napoletanilor au semnat reusitele cu care echipa condusa de Mazzari din tribuna a revenit dupa ce mata deschisese scorul.

Napoli a inceput in atac meciul cu Chelsea si Cavani putea deschide scorul. Uruguayanul a dejucat pasul la off-side al londonezilor, a scapat singur cu Cech, dar portarul antrenat in trecut de Boloni a reusit sa trimita in corner.

Capitanul i-a tradat pe napoletani la jumatatea primei reprize: Paolo Cannavaro a gresit o degajare, Mata a profitat, a preluat si l-a invins pe de Sanctis. Portarul ce a primit un gol din lovitura libera de la 35 de metri de la Dodel era sa le ofere englezilor reusita de 2-0 cand a iesit gresit la un corner. David Luiz a reluat, insa, slab.

Semnalul revenirii l-a dat Lavezzi cu 7 minute inainte de pauza. Argentinianul l-a driblat din preluare pe Meirelles apoi a trimis la coltul lung, fara sanse pentru Cech.

Cavani a reusit sa marcheze in prelungiri (cum altfel?) dupa ce a reluat la coltul scurt o centrare a lui Inler, asa ca la pauza s-a intrat cu 2-1.

Chelsea a continuat sa greseasca in aparare, iar cei doi sud-americani din atacul lui Napoli au facut-o sa plateasca. Lansat de Campanaro, Cavani l-a depasit cu sansa pe David Luiz, i-a pasat lui Lavezzi care a trimis in poarta goala, stabilind scorul final: 3-1.

Formatii de start:

Napoli: De Sanctis - Aronica, Campagnaro, Cannavaro - Maggio, Zuniga, Gargano, Hamsik, Inler - Cavani, Lavezzi

Chelsea: Cech - Ivanovic, Cahill, Andre Luiz, Bosingwa - Ramires, Meireles - Sturridge, Mata, Malouda - Drogba

min 90+3: Fluier final

min 90: Didier Drogba reia peste poarta dintr-o pozitie incomoda

min 89: Chelsea ataca insa Napoli se apara organizat

min 81: schimbare la Napoli: iese Hamsik, intra Pandev

min 80: Maggio rateaza singur cu poarta goala

min 74: schimbare la Napoli: iese Lavezzi si intra Dzemaili

min 69: dubla schimbare la Chelsea: ies Malouda si Meirelles si intra Lampard si Essien

min 65: GOOOOL Napoli: Cavani trece de David Luiz, centreaza pentru Lavezzi si se face 3-1

min 63: Gargano suteaza de la distanta, iar Cech respinge

min 58: Malouda il lanseaza in adancime pe Drogba, dar acesta din urma e blocat de Aronica

min 55: cartonas galben Garry Cahil, dupa o interventie asupra lui Lavezzi

min 54: Cavani il deschide in adancime pe Lavezzi, dar argentinianul trimite putin pe langa poarta

min 52: Cavani e faultat de Ramires la mijlocul terenului si Napoli obtine o lovitura libera

min 46: a inceput repriza secunda

min 46: Fluier final al primei reprize

min 45: GOOOL Napoli: Cavani inscrie ca de obicei in prelungiri, dupa o centrarea a lui Inler

min 44: Inler trimite pe langa poarta de la mare distanta

min 40: cartonas galben pentru Meirelles

min 39: cartonas galben pentru Cavani

min 38: GOOOL Napoli: Cavani ii paseaza lui Lavezzi, argentinianul dribleaza la marginea careului si suteaza cu efect la coltul lung, invingandu-l pe Cech

min 35: de Sanctis iese gresit la un corner si David Luiz trece pe langa majorarea scorului

min 34: Sturridge e blocat de Aronica si Cannavaro

min 33: Maggio obtine o lovitura libera dupa un fault comis de Malouda: executa Lavezzi dar apararea englezilor respinge

min 26: GOOOL Chelsea: capitanul Paolo Cannavaro grseste o degajare si Mata nu refuza cadoul, deschizand scorul

min 19: Lavezzi il deschide pe Maggio, acesta suteaza in cros, dar Cech respinge din nou

min 17: de Sanctis iese gresit, Campagnaro se accidenteaza din nou, dar Malouda nu poate profita

min 15: Campagnaro il dribleaza cu calcaiul pe Didier Drogba insa ivorianul faulteaza

min 11: schimbare la Chelsea: iese Bosingwa si intra Ashley Cole

min 10: Cavani, lansat de Imler, scapa singur cu Cech, suteaza la coltul scurt, dar portarul lui Chelsea respinge

min 8: Cavani este suprins in off-side la lansarea lui Zuniga

min 5: Drogba se ciocneste cu Campanaro si ambii jucatori raman intinsi pe gazon

min 5: Lavezzi e lansat in adancime dar Cech iese si respinge

min 3: Meirelles faulteaza la mijlocul terenului

min 1: a inceput partida

Luis Enrique, noul antrenor al Barcelonei?... Procurorii au cerut intre 10 si 20 de ani inchisoare pentru Cristi Borcea in dosarul transferurilor...

Hello Chef sezonul 7, 25 mai 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul Mishei Sambata, 25.05.2024, 15:58