Nationala de polo a Romaniei s-a calificat la turneul preolimpic

Romania a invins vineri Croatiain meciul pentru locurile 7-8 de la Campionatul European de Polo din Olanda si s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Londra, din aceasta vara.

Tricolorii s-au impus dupa loviturile de departajare, scor 16-15, dupa ce la finalul celor 4 reprize regulamentare, scorul fusese egal, 10-10. Au urmat doua reprize de prelungiri, dar egalitatea s-a mentinut, 12-12.

La loviturile de penalitate, echipa pregatita de Istvan Kovacs a marcat de 4 ori, iar croatii doar de trei ori.

Golurile romanilor au fost reusite de Diaconu, Chioveanu, Kadar, Goanta, Negrean (2), Busila, Iosep (2) si Radu (3).

In urma acestui succes, echipa noastra a obtinut calificarea la turneul preolimpic de la Edmonton.

Romania - Turkmenistan 4-0/ Am invins locul 147 in ierarhia FIFA... Viorel Hizo a fost demis de la FC Vaslui. Cel care l-ar putea inlocui este Ioan Ovidiu Sabau...