România a fost învinsă de Germania, scor 2-4, în semifinalele Campionatului European de tineret

România a fost învinsă, joi seară, la Bologna, cu scorul de 2-4 (2-1), de Germania, în semifinalele Campionatului European de tineret.

România a fost învinsă, joi seară, la Bologna, cu scorul de 2-4 (2-1), de Germania, în semifinalele Campionatului European de tineret.

Tinerii „tricolori" au condus la pauză, cu 2-1, însă două lovituri libere în finalul meciului i-au calificat pe germani în finală.

Pentru România a marcat George Pușcaș, de două ori, în minutul 26, din penalti, și în minutul 44, cu o lovitură de cap bine plasată.

Pentru Germania au marcat: Nadiem Amiri (21, 90+4) și Gian-Luca Waldschmidt (51 – pen, 90).

Cele două echipe au evoluat în formulele:

România: 1. Radu – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Paşcanu, 3. Ştefan – 21. Băluţă, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan – 9. Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi

Germania: 1. Nübel – 3. Klostermann, 4. Tah, 5. Baumgartl, 14. Mittelstädt – 6. M. Eggestein – 19. Neuhaus, 8. Dahoud, 7. Öztunali – 10. Waldschmidt, 18. Amiri. Selecţioner: Stefan Kuntz

Echipa de start a naționalei României... Puşcaş, după meciul cu Germania: „Trebuie să fim mândri! Am scris istorie”...