Romania, medalie de argint la CE de tenis de masa

Echipa nationala feminina de tenis de masa a Romania a fost invinsa de Olanda, scor 1-3, in finala Campionatului European desfasurata la Ostrava (Cehia).

In prima partida, Daniela Dodean a pierdut la limita in fata lui Jie Li, cu 2-3. Romanca a cedat in primul set, 10-12, insa a revenit in urmatoarele doua, impunandu-se cu 11-6, respectiv 11-3, dupa mai multe atacuri castigatoare pe reverul adversarei. Daniela a ratat insa doua mingi de set in cel de-al patrulea si a cedat in final cu 2-3.

In cea de-a doua intalnire din finala, Elizabeta Samara nu a putut sa-i faca fata olandezei Jiao Li si a surclasata cu 0-3.

Singura victorie din finala a apartinut Iuliei Necula care a trecut Linda Creemers cu 3-1. Eroina din partida cu Germania s-a impus in primul set, 11-8, dupa ce a condus cu 7-1. Iulia l-a pierdut pe al doilea, 6-11, dar a revenit si si-a adjudecat urmatoarele doua seturi (11-5, 11-6).

In meciul patru Daniela Dodean si Jiao Li au oferit o partida spectaculoasa, romanca fiind invinsa in setul decisiv cu 11-8.

Ultima medalie castigata de echipa nationala feminina a Romaniei la CE a fost la editia din 2008, la Sankt Petersburg, dupa ce a fost invinsa in semifinale tot de Olanda, cu 3-0. Nationala feminina a Romaniei a cucerit ultimul sau titlul european in 2005, la competitia gazduita de orasul danez Aarhus, "tricolorele" mai avand in palmares alte doua medalii de aur la CE.

Romania - Olanda 1-3

Daniela Dodean - Li Jie 2-3 (10-12, 11-6, 11-3, 10-12, 5-11)

Elizabeta Samara - Li Jiao 0-3 (12-14, 8-11, 2-11)

Iulia Necula - Linda Creemers 3-1 (11-8, 6-11, 11-5, 11-6)

Daniel Dodean - Li Jiao 2-3 (7-11, 6-11, 11-6, 11-7, 8-11)

Marius Sumudica, amendat cu 7.000 de lei de Comisia de Disciplina a LPF... FIFA ancheteaza un meci amical de fotbal in care a jucat o "nationala falsa" a statului Togo...