Simona Halep, cu câți bani pleacă acasă după eliminarea de la Australian Open 2021. Suma uriașă care îi intră în buzunar

După un turneu reușit la Australian Open 2021, Simona Halep a ajuns la 100 de victorii în partidele de Grand Slam, în cei peste 7 ani de când se află în TOP 10, performanţă unică printre sportivele aflate în circuit.

Simona Halep la Australian Open 2021 Galerie
Simona Halep, ce ocupă acum locul 2 în WTA, a fost înfrântă de Serena Williams în sferturile turneului Australian Open 2021. | Hepta

Deși toată lumea se aștepta la o victorie a Simonei Halep împotriva Serenei Williams, la Australian Open 2021, în sferturi, jucătoarea SUA a învins-o pe campioana din România cu scorul 6-3, 6-3.

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-3, 6-3, de Serena Williams, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, în sferturile de finală ale Australian Open 2021.

Mai mult, Simona Halep poate pierde locul 2 mondial după ce a ratat calificarea în semifinalele Australian Open 2021. Ea poate fi întrecută în clasamentul WTA de japoneza Naomi Osaka, dacă actuala ocupantă a locului 3 WTA câştigă trofeul, potrivit news.ro.

Cu ce sumă uriașă de bani pleacă acasă Simona Halep, de la Australian Open 2021

În plus, merge acasă cu o sumă importantă. Sportivele care ajung în sferturile de finală primesc un cec în valoare de 403.463 dolari. Simona Halep a câștigat până acum din tenis suma de 37.045.910 dolari, potrivit digisport.ro.

Pentru calificarea în semifinale, Serena are asiguraţi 653.225 de dolari.

Jucătoarea din România a detaliat evoluția ei la Australian Open 2021 și a vorbit și despre cum a jucat adversara ei, Serena Williams, în meciul ce a eliminat-o din turneu.

"A fost un meci dificil, a jucat foarte bine, cu siguranţă a meritat să câştige în această seară. Am simţit că serviciul nu m-a ajutat prea mult şi de aceea nu am putut să-mi fac un avantaj mai mare în setul al doilea,” a declarat Simona Halep în conferința de după meci, scrie news.ro.

”Impresia mea după acest meci este că nu am fost atât de departe, dar ea a fost mai puternică în momentele importante, am avut 3-1 în setul secund şi serviciul nu m-a ajutat prea mult. Trebuia să fiu mai puternică la serviciu, dar nu a funcţionat azi, iar ea a fost foarte puternică la retur.

”În opinia mea, am făcut un joc bun, nu sunt atât de dezamăgită de mine însămi, poate atitudinea a fost un pic negativă tot turneul. O să lucrez la asta şi o să revin mai puternică la acest capitol, sunt sigură de asta,” a continuat Halep.

• Câştigătoare - 2.113.375

În luna martie, românca va juca în Dubai, în cadrul competiției de categorie WTA 1000.

Simona Halep și-a început anul 2021 în forță. În Australia, La Gippsland Trophy, Simona Halep le-a învins pe Anastasia Potapova și Laura Siegemund, dar a fost eliminată în sferturi de Ekaterina Alexandrova.

Ulterior, în primul turneu de Grand Slam, Simona a reușit să ajungă până în sferturile de finală, învingându-le pe pe Lizette Cabrera, Veronika Kudermetova, de Ajla Tomljanovic și Iga Swiatek. Meciul de pe 16 februarie cu Serena Williams a eliminat-o din competiție, înainte de semifinale.

Australian Open 2021. Serena Williams, gest neașteptat după înfrângerea în fața japonezei Naomi Osaka. De ce a izbucnit ... Simona Halep a pierdut locul 2 mondial. Naomi Osaka a câştigat turneul Australian Open 2021...