România nu doarme! A fost anunțată ora meciului Simona Halep - Ajla Tomljanovic, din turul II de la Cincinnati

Simona Halep - Ajla Tomljanovic, turul II Cincinnati. După ce a ținut trează o țară întreaga la turneul de la Montreal, pe care l-a câștigat în cele din urmă, liderul WTA, Simona Halep, își începe aventura la Cincinnati, penultimul Premier 5 din 2018, tot de la o oră grea pentru români.

Simona Halep - Ajla Tomljanovic (58 WTA) este primul meci pentru liderul WTA la ediția din 2018 a turneului Premier 5 de la Cincinnati. Duelul dintre cele două jucătoare e unul în premieră în circuitul WTA și se va juca în jurul orei 2.00 (ora României).

Dacă cea mai bună jucătoare a lumii a avut un prim tur liber, Tomljanovic vine după 3 meciuri jucate deja în SUA. Două în calificări și unul în primul tur, acolo unde a învins-o pe Irina Begu, locul 55 WTA, scor 4-6, 6-3, 6-3.

Simona Halep e principala favorită a turneului american, acolo unde a jucat de două ori finala, în 2015 și 2017. Ultima dintre acestea îi trezește însă coșmaruri româncei. Anul trecut, Halep a suferit cea mai drastică înfrângere de când se află în elita tenisului, fiind învinsă de Garbine Muguruza, 1-6, 0-6, după 56 de minute de joc.

Simona Halep are un parcurs dificil către trofeul de la Cincinnati, turneu la care a jucat finala în 2017, pierdută cu Garbine Muguruza, scor 1-6, 0-6.

Dacă va trece de Tomljanovic, Halep are o posibilă optime de finală cu Ashleigh Barty, adversara din sferturi de la Montreal. Apoi, în sferturi, ar putea da chiar de killer-ul din 2017, Garbine Muguruza, jucătoare aflată acum într-o formă extrem de slabă. Printre posibilele adversare din semifinale sunt Angelique Kerber, Madison Keys, Karolina Pliskova sau Caroline Garcia, cea din urmă învinsa Simonei Halep în sferturile de finală la Rogers Cup.

Dacă va ajunge în finală, Halep s-ar putea duela cu favoritele din zona inferioară a tabloului. Le găsim aici pe Elina Svitolina și Caroline Wozniacki.

Simona Halep își cunoaște adversara din turul II de la Cincinnati! Când are loc meciul liderului WTA... Simona Halep - Ajla Tomljanovic, un nou thriller pentru liderul WTA, în turul II de la Cincinnati. Când va reveni pe ter...