Ce a făcut Simona Halep imediat după ce a câștigat meciul cu Elina Svitolina! Tenismena, în culmea fericirii după calificarea în finala de la Wimbledon

Simona Halep a reușit să se califice în finala de la Wimbledon, fiind prima jucătoare din România care a reușit această performanță, motiv pentru care tenismena a sărbătorit această reușită.

Simona Halep (27 de ani, locul 7 WTA) a învins-o pe Elina Svitolina (24 de ani, locul 8 WTA), cu scorul de 6-1, 6-3, în semifinalele turneului de la Wimbledon.

Sâmbătă, ea va juca de la ora 16:00 finala la Wimbledon, cu jucătoarea care se va impune în meciul Serena Williams (locul 10 WTA, 37 de ani) - Barbora Strycova (locul 54 WTA, 33 de ani).

La finalul meciului cu Svitolina, Simona Halep nu a ezitat să-și exprime bucuria pentru această reușită, dovadă fiind imaginile surprinse imediat după meci.

Halep va juca a şasea finală de grand slam, a treia în acest an şi cea cu numărul 36 din carieră, la simplu. Jucătoarea română a câştigat un singur grand slam, la Roland Garros, anul trecut.

Simona Halep, finala Winbledon: Sunt fericită. Nu a fost atât de uşor pe cât o arată scorul... Halep, în finală la Wimbledon. Ilie Năstase: Simona are prima şansă la titlu chiar şi cu Serena Williams...