Supercupa Europei: Atletico Madrid a invins Chelsea Londra cu 4-1

Atletico Madrid a castigat Supercupa Europei. Spaniolii au invins-o cu 4-1 pe castigatoarea Ligii Campionilor, Chelsea Londra. Ca in fiecare an, meciul dintre castigatoarele Ligii Europei si Ligii Campionilor a avut loc la Monaco.

Falcao a deschis scorul pentru Atletico in minutul 6, cand l-a driblat pe Cech si mingea a ajuns in poarta, dupa ce a lovit bara. Tot Falcao a inscris si cel de-al doilea gol pentru spanioli. Eroul de la Atletico a umilit-o pe Chelsea chiar inainte de pauza, in minutul 45, cand a marcat pentru a treia oara in poarta londonezilor.

Atletico a continut cursa catre victorie cu Miranda, care a inscris ce de-al patrulea gol.

Englezii au reusit sa marcheze abia in minutul 75, prin Cahill, care a trimis mingea in plasa din 7 metri, dupa un corner.

Atletico Madrid a mai castigat Supercupa Europei în 2010, cand a invins tot castigatoarea Ligii Campionilor, pe Internazionale Milano.