Tunisia a învins Ghana la penalty-uri şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni

Tunisia a învins, luni, la Ismailia, după executarea loviturilor de departajare, reprezentativa Ghanei, calificându-se în sfertrile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni.

După 120 de minute, scorul a fost egal, 1-1, după golurile marcate de tunisianul Khenissi '73, respectiv Bedoui '90+2 (a).

La penalty-uri a ratat doar ghanezul Caleb Ekuban, astfel că Tunsia s-a impus cu 5-4.

Acesta a fost ultimul meci din optimile competiţiei găzduit de Egipt. Programul sferturilor de finală este următorul:

Miercuri: Senegal - Benin şi Nigeria - Africa de Sud;

Joi: Coasta de Fildeş - Algeria şi Madagascar - Tunisia.

Un fost fotbalist din Liga 1, erou în Bârlad... Stefan Radu este dorit în China, Arabia Saudită şi Olanda...