La 9 ani distanță de la dezastruosul meci România - Lituania 0-3, din preliminariile Mondialului din 2010, ”tricolorii” s-au întors la Cluj, pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” și și-au luat revanșa. Naționala lui Cosmin Contra s-a impus în fața Turciei lui Mircea Lucescu, scor 2-0, într-un amical de gală.

În fața unei naționale a Turciei fără orizont, elevii lui ”Guriță” au zburdat pe teren și s-au impus fără nicio emoție. Cu un Constantin Budescu în formă de zile mari și cu un Gicu Grozav excelent la finalizare, ”tricolorii” au încântat. Jucătorul turcilor de la Karabukspor a marcat ambele goluri, în minutele 42 și 70.

Prima repriză a fost una în care a existat doar o echipă pe teren. Cu un adversar care a fost ZERO la toate capitolele, Budescu, Grozav & co. au atacat mai mult, iar în final de repriză au deschis scorul printr-un gol norocos.

Obligați de scor, turcii au încercat să fie mai ofensivi în actul secund, însă tot românii au fost mai periculoși. După mai multe ocazii, același Grozav a dus scorul la 2-0, în urma unei faze începute de Budescu și continuate de Pintilii cu o pasă decisivă.

Pentru România urmează partida amicală cu Olanda, de pe 14 noiembrie, de la ora 21:00.

Echipele de start:

România: Pantilimon - Săpunaru, Chiricheș-cpt., Grigore, Toșca - Pintilii, Stanciu - Deac, Budescu, Grozav - Keșeru
Rezerve: Tătărușanu, Niță - Bancu, Moți, Hoban, Chipciu, Andone, Torje, Bicfalvi, Țucudean, Hanca, Ganea, Băluță, Bălașa, Tănase, Alibec
Antrenor: Cosmin Contra

Turcia: Tekin - Tufan, Aziz, Soyuncu, Turan - Inan, Yokușlu - Yazici, Ozyakup, Calhanoglu - Tosun
Rezerve: Babacan, Kocuk - Koybași, Demirok, Unal, Under, Turuc, Malli, Akbaba, Toprak, Karaman, Alkan, Yardimci
Selecționer: Mircea Lucescu

TRANSFER-ȘOC în Liga 1! Dinamo și-a vândut unul dintre cei mai buni jucători la o rivală din campionat... VIDEO: SCANDAL MONSTRU iscat de Hațegan la barajul pentru CM Irlanda de Nord - Elveția. Românul, acuzat dur de gazde dup...