Cu toate că ne aflăm în 29 decembrie, anul 2017 încă nu s-a terminat din punct de vedere fotbalistic. Fotbalul uriaș din Vest încă își duce mai departe activitatea, deși majoritatea campionatelor Europei sunt într-o mai mică sau mai mare vacanță.

Încă mai sunt șanse să vedem ”bijuterii” de goluri și azi, sâmbătă și chiar duminică, însă golurile de top ale anului s-au marcat deja. De-a lungul sezonului, chiar din luna ianuarie și până spre finalul anului, am avut ce vedea în fotbalul mare al continentului. Nu vom putea uita prea curând ”Scorpionul” lui Olivier Giroud, ”Racheta sol-aer” a lui Matic sau ”Foarfeca” senzațională a lui Emre Can.

Iată cele mai frumoase reușite din 2017:

- Olivier Giroud (Arsenal) vs. Crystal Palace
Chiar în prima zi a anului, pe 1 ianuarie 2017, vârful francez al ”tunarilor” marca un gol fabulos în poarta lui Wayne Hennesey, într-o partidă din Premier League. Întreaga fază a fost una senzațională, cu un contraatac de manual, finalizat de Giroud dintr-o pasă a lui Alexis Sanchez.

De altfel, golul superb al francezului din meciul cu Crystal Palace i-a adus acestuia Trofeul Puskas 2017, acordat de FIFA celui care care marchează cel mai spectaculos gol al anului.

- Emre Can (Liverpool) vs. Watford
În lun Mai, Liverpool s-a deplasat pe terenul lui Watford pentru un meci vital în perespectiva unui loc de Liga Campionilor în sezonul viitor. Cormoranii nu au excelat în acest meci, însă au reușit un gol care pare în pole-position pentru trofeul Puskas de cel mai tare din 2017.

În minutul 45+2, când Craig Pawson se pregătea să trimită cele două echipe la cabine, arena Vicarage Road a înlemnit! Lucas Leiva trimite o minge în profunzime, îl găsește pe Emre Can, iar acesta.... Ei bine, acesta realizează o operă de artă!

Fără preluare, fără complicații, fără emoții, neamțul de origine turcă execută o foarfecă fabuloasă plus mult alte epitete, iar Liverpool intră la cabine în avantaj. Golul avea să fie unul decisiv pentru cele 3 puncte și pentru liniștea lui Klopp

”Niciodată nu am înscris un astfel de gol în întreaga carieră. Am văzut spațiu, am fugit și apoi nu am mai gândit prea mult și a ieșit acest gol”, a spus Can după meci

- Fernando Torres (Atletico Madrid) vs. Celta Vigo
În debutul anului, dar în La Liga, minutul 11 al meciului de pe Vicente Calderon dintre Atletico și Celta Vigo aducea un gol fenomenal.

În minutul 11 al meciului Atletico - Celta Vigo (3-2 scor final), Torres a egalat pentru trupa lui Cholo Simeone cu o execuție care ne amintea de acel Torres din anii săi de grație de la Liverpool. El Nino a marcat cu o foarfecă de zile mari, executată cu o ușurință dezarmantă. Interesant este că, pentru Torres, a fost mai ușor să înscrie din această foarfecă, decât dintr-un penalty, ratat în minutul 30.

VIDEO - IATĂ AICI MEGA-GOLUL lui Torres

- Aviles Hurtado (Tijuana) vs. Atlas
În aprilie, Aviles Hurtado, atacantul celor de la Club Tijuana, din Mexic, a marcat dintr-o foarfecă de la 12 metri, după un corner. Meciul dintre Atlas și Tijuana s-a terminat egal, 3-3, iar Hurtado a reușit o dublă în acel joc. Golul de 1-1a fost fantastic!

- Casemiro (Real Madrid) vs. Napoli
Revenim la luna februarie a acestui an cu o execuție de generic din duelul Real Madrid - Napoli. ”Galacticii” au încheiat soarta calificării în ”sferturi” printr-un gol superb. Casemiro a stabilit scorul final. 3-1, în minutul 54, cu un voleu spectaculos din afara careului.

- Memphis Depay (Lyon) vs. Toulouse
Adus împrumut de la Manchester United, Memphis Depay a marcat golul anului în Ligue 1. Olandezul a înscris, din întoarcere, din centrul de la mijlocul terenului, în victoria echipei sale, contra lui Toulouse, 4-0.

VIDEO - IATĂ GOLUL LUI DEPAY!

- Moussa Dembele (Celtic) vs St Johnstone
Unul dintre cei mai doriți tineri jucători din Europa, Moussa Dembele, a marcat la începutul anului unul dintre cele mai frumoase goluri colective din acest sezon. Francezul a finalizat cu gol o fază la care toți coechipierii săi au atins mingea.

- Nemanja Matic Chelsea vs. Tottenham
Pe vremea când încă evolua la Chelsea, sârbul Nemanja Matic a marcat un gol de poveste în meciul câștigat cu Tottenham, 4-2, în semifinalele Cupei Ligii Angliei.

Michael Schumacher, patru ani de suferință. Care este starea de sănătate a pilotului... Patru ani de la accidentul lui Michael Schumacher. Care este starea de sănătate a fostului campion mondial de FORMULA 1:...