Antena Căutare

FOTO! Tirolul, tara ghetarilor

Regiunile din Tirol au pentru fiecare oferta potrivita - incepand cu destinatiile nobile din St. Anton si Kitzbühel, trecand prin vaile salbatice si romantice Pitztal si Otztal si terminand cu rezervatiile nationale Grosglockner si Grosvenediger.

O calatorie in aceasta zona din Austria te duce, in primul rand, catre Innsbruck, considerat unul dintre cele mai frumoase orase din Europa. Este capitala regiunii si principalul centru turistic, renumit in special pentru practicarea sporturilor de iarna, cei cinci ghetari atragand mii de turisti in fiecare an. Urcand partia de schi de pe muntele Bergisel, vei avea o priveliste superba a intregului oras.

Trebuie sa stii insa ca din Innsbruck sunt accesibile nu mai putin de cinci partii mari de schi, legatura intre ele facandu-se cu autobuzul. Cea mai accesibila si mai apropiata este Hungerburg. La 40 de kilometri de oras se gaseste ghetarul Stubai, unul extrem de spectaculos. In perioada verii vei putea schia aici la o inaltime de 2.900 pana la 3.300 de metri, privelistea fiind superba, iar zapada perfecta.

2011/08/01//343379-tirol2.jpg

Si daca te-ai plictisit de schi si de drumetiile prin munti, poti reveni in oras. Te poti plimba, poti face cumparaturi sau te poti distra petrecand o seara tiroleza, cu muzica, dans si bucatarie traditionala.

Odata ajuns la Innsbruck, vei constata rapid ca potentialul turistic al Tirolului nu se limiteaza la orasul in sine. In jurul lui se gasesc nenumarate statiuni montane, care mai de care mai cochete, care isi asteapta turistii cu pensiuni sau hoteluri elegante. Un exemplu ar fi Ischgl, situat la aproximativ 100 de kilometri de Innsbruck, cu acces in faimoasa zona Silvretta, cu numeroasele sale partii, atat pentru incepatori, cat si pentru avansati.

Sa nu uiti nici de „Valea Imparatului", aflata in apropierea masivelor muntoase, din Alpii Orientali. Desi este destul de greu accesibila - se ajunge prin intermediul unei cararui pietroase - zona este mirifica, asa ca merita tot efortul. „Valea Imparatului" este strajuita de doi masivi faimosi pentru frumusete, Wilder si Zahmer Kaiser, si pentru localitatile pitoresti care atrag impatimiti ai muntelui din toata lumea. Nu exista sate propriu-zise, ci doar ferme ce alterneaza cu pensiunile si hanurile la care trag pasionatii de peisaje mai salbatice.

Cultura la tot pasul

Articolul continuă după reclamă

Zona Tirol este cunoscuta si pentru potentialul cultural detinut. Numeroase castele si palate impanzesc regiunea, construite de fostii suverani tirolezi. De asemenea, pasionatii muzeelor vor avea cu ce sa isi delecteze privirea. In Wattens este situat parcul tematic Swarovski, unde sunt expuse impresionante opere de cristal.

La Innsbruck, poti admira Palatul Imperial (1397), fosta resedinta a dinastiei Habsburg, Muzeul Ferdinandeum, care contine cea mai mare colectie de arta gotica din Austria, cu picturi din secolele XIX si XX, arme si armuri medievale. Simbolul orasului este Goldenes Dachl (Acoperisul de Aur), construit din tablite de cupru suflate in aur.
Sa nu uitam de Biserica Regala, situata langa Hofburg, construita ca mausoleu pentru Maximilian I. Mormantul imparatului este construit din marmura neagra, inconjurat de 24 de basoreliefuri tot din marmura care reprezinta realizarile acestuia. Nu pierzi nimic daca iti faci timp si pentru Alpenzoo, o gradina zoologica neobisnuita care adaposteste o colectie unica de pasari si mamifere din zona Muntilor Alpi, incluzand aici si exemplare ale unor specii pe cale de disparitie.

2011/08/01//343380-castel.jpg

Cat ne costa?

Tarifele la cazare sunt, in Tirol, extrem de tentante. La un hotel de trei stele, o persoana cheltuieste intre 35 si 60 de euro pe zi - camera si micul dejun. Copiii (pana la 16 ani) beneficiaza de reduceri cuprinse intre 40 si chiar 100%. La pensiuni, unde te poti bucura de tot confortul, tarifele sunt si mai accesibile - intre 25 si 40 de euro de persoana, pe zi. In pret este inclus si micul dejun, iar daca doresti demipensiune, va trebui sa mai achiti intre 5 si 10 euro de persoana, pe zi.

Citeste si Revista Felicia

FOTO: citypictures.org; en.wikipedia.org

FOTO! Top 5 orase ieftine si frumoase de vizitat in Europa... VIDEO! Petrecere ciobaneasca, la Marginimea Sibiului...
Înapoi la Homepage

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Video recomandate
Hello Chef sezonul 9, 10 mai 2025. Chef Samuel și Roxana Blenche, o nouă provocare în bucătărie! Ce rețete au de gătit pentru Marian Godină Sambata, 10.05.2025, 15:30
Citește și
Cât costă o vacanță în Grecia în 2025. Prețurile au crescut considerabil
4 zodii atrag succesul până pe 25 mai 2025. Vezi dacă te numeri printre ele Catine.ro
Din 17 aprilie nu se mai pot face poze în locurile publice din unele orașe. Ce țară a adoptat legea și la ce...
Ținuta de gală a Thaliei a atras toate privirile la un eveniment caritabil. Cum a arătat vedeta Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Adriana Bahmuțeanu continuă războiul cu băieții lui Silviu Prigoană: „Să îi ierte Dumnezeu”. Ce s-a... Libertatea.ro
AUR Brașov, campanie agresivă de raportare la BEC: Sute de influenceri care susțin public votul pentru Nicușor... Ziare.com
Anunțul lui Ilie Năstase, după lovitura uriașă dată de Ion Țiriac în România: „Asta e important!” AntenaSport
Despărțire neașteptată în showbiz-ul autohton! Celebrul cuplu a anunțat că divorțează după 10 de ani de... Elle
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun |... Spynews.ro
De ce a vărsat lacrimi Andreea Marin ultima dată! „Despărțirea este mult, mult mai grea!“ BZI
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau... BZI
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Guguluf cu căpșuni în aluat și glazură cu sirop de căpșuni HelloTaste.ro
„George Simion vorbește limba Moscovei și astăzi l-a aplaudat pe Karol Nawrocki. Coincidență? Nu”. Agitație... Antena3.ro
Riscul la care se expun astronauții care zboară spre Marte. Corpul lor nu va mai fi la fel niciodată useit
Horoscopul zilei de 15 mai 2025. Peștii își vor face noi prieteni. Află ce se întâmplă cu zodia ta Catine
Rețeta succesului în energie. Cum să „storci” statul și de curent electric, și de contracte de peste un... Jurnalul
Mesajul unui actor din România pentru Simion: Știi ce ești tu? Ești un fricos. Ești un laș și o marionetă Kudika
Ingredientul care face busuiocul să crească chiar şi de trei ori mai repede. Devine viguros şi cu frunze mari Playtech
Delia a anunțat pe cine va vota în turul.«Vă rog frumos să nu mă așteptați cu o bâtă, să mă scuipați» Redactia.ro
Ploi, vijelii, lapoviţă şi ninsori în toată ţara, de mâine dimineaţă. Vreme severă până sâmbătă Observator
Care sunt măsurile de siguranță pe plajă MediCOOL
Somon cu sparanghel la tigaie. Rețetă rapidă și extrem de gustoasă HelloTaste
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume” ProSport
Tur de forță pentru George Simion! Întâlnire cu premierul Italiei, la câteva ore după întrevederea cu liderul... Gandul
Tur de forță european pentru George Simion! S-a întânit la interval de câteva ore cu președintele Poloniei și... CanCan
6 trăsături pe care bebelușii le moștenesc de la tata DeParinti
Miley Cyrus a reacționat după ce mama ei i-a dat „unfollow” pe Instagram. Vedeta a descris situația drept... ZUTV
Google a pierdut un proces antitrust important în SUA. Ce nu mai poate face gigantul tech de acum UseIT
Desert la pahar cu căpșuni, cremă caramel cu banane și biscuiți Hello Taste
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x