Dinamo - Poli Iasi 1-1/ Cainii, in pericol sa rateze cupele europene

Dinamo risca sa piarda Europa, dupa ce a remizat cu Poli Iasi, pe teren propriu, scor 1-1, intr-o partida din cadrul etapei a 29-a a Ligii 1. Golurile partidei au fost marcate de N' Doye, pentru caini, respectiv Lucian Munteanu, pentru oaspeti.

Bucurestenii au deschis scorul prin N'Doye (21), care a primit o pasa cu calcaiul de la Claudiu Niculescu si a marcat de la marginea careului, cu un sut plasat.

Desi a intrat la pauza cu avantaj, Dinamo nu a convins pe nimeni - primele minute de la reluare au demonstrat fragilitatea jocului bucurestean. Dupa cateva ocazii, Poli Iasi egaleaza in minutul 60, cand Lucian Munteanu a reluat in plasa cu o executie sigura.

Moldovenii puteau da lovitura pe final, insa Vali Badea a ratat incredibil cu poarta goala, la care s-a mai adaugat si o lovitura de la 11 metri.

Echipe de start:

DINAMO: Curca - Molinero, Scarlatache, Moti, Pulhac - Torje, D. Kone, N'Doye, Alexe - M. Niculae, Cl. Niculescu

POLI IASI: Branet - Straut, Mihajlov, Ad. Ilie, L. Munteanu - R. Miclea, V. Negru, Ignatov, Constantin - Bujor, V. Badea

CELE MAI IMPORTANTE FAZE VIDEO ALE MECIULUI:

min 9: Torje suteaza violent, dar mingea se loveste de fundasul iesean Adrian Ilie

min 17: Niculescu executa puternic o lovitura libera de la 17 metri, Branet respinge in fata, dar "cainii" nu profita de ezitarile iesenilor

GOOL DINAMO 1-0, min 21: Niculescu profita de o pasa gresita inapoi a iesenilor si ii paseaza cu calcaiul lui Ndoye, iar sutul acestuia il invinge pe Branet

min 23: Bujor trimite cu capul mingea centrata de Miclea, Curca respinge gresit in fata, dar dinamovistii scapa cu fata curata

min 30: Ignatov trimite putin pe langa poarta lui Curca din lovitura libera de la 20 de metri

REPRIZA A 2-a

min 48: Torje reia cu capul de la 11 metri, Marius Niculae deviaza, dar Branet retine

GOOOL Poli Iasi, 1-1 min 53: Lucian Munteanu reia perfect cu capul din centrul careului si-l invinge pe Curca

min 62: Cristi Constantin scapa singur, il dribleaza pe Curca si se impiedica in momentul in care vrea sa trimita balonul in poarta goala

min 68: Torje suteaza putin pe langa de la 20 de metri

minn 70: Vali Badea il dribleaza pe Curca si paseaza slab in fata portii, iar Daminuta respinge in corner

min 71: Pulhac il faulteaza in careu pe Badea, iar arbitrul arata penalty. Acelasi Badea rateaza penalty-ul, trimitand mingea in bara

min 89: Torje suteaza peste poarta dintr-o pozitie excelenta

Ceahlaul Piatra Neamt - Astra Ploiesti 0-0... Lucian Bute va boxa in Romania...