VIDEO! Europa League: Spartak Trnava - Steaua 0-3/ Ros-albastrii se califica la pas in play-off

Steaua Bucuresti a reusit sa se califice in play-off-ul Europa League, dupa ce s-a impus cu scorul de 3-0, in deplasare, cu Spartak Trnava. Golurile partidei au fost inscrise Rocha, Rusescu si Nikolic. In partida tur, desfasurata de Arena Nationala, slovacii s-au impus cu scorul de 1-0.

Echipa antrenata de Reghecampf venea in Slovacia dupa 0-1 in tur, si fara playmakerul Tanase, suspendat. Desi pe teren s-au aflat doi inchizatori, Pintilii si Bourceanu, stelistii au trecut la conducerea jocului inca din startul partidei.

Ros-albastrii au reusit deschiderea scorului destul de rapid, minutul 8, dupa ce Adi Rocha a inscris cu latul din pasa sutata a lui Raul Rusescu.

Acelasi Rusescu avea sansa de a dubla avantajul Stelei in minutul 23, atunci cand nu a profitat de o iesire gresita a portarului advers si a trimis pe langa poarta goala.

Elevii lui Laurentiu Reghecampf au continuat sa preseze si, in minutul 76, Raul Rusescu a inscris cu capul dupa o lovitura de colt executata de Bourceanu.

Cinci minute mai tarziu, Nikolici a reusit sa puncteze pentru 3-0, dupa o faza excelenta a lui Paul Parvulescu si cu 3-1 la general, Steaua se califica in play-off-ul Europa League si e la un tur distanta de a noua prezenta in grupele unei cupe europene.

Spartak Trnava: Filipko - Stozicky, Janecka, Cvirik (Tomacek '25), Hanzel - Gross, Karhan - Sabo, Carnota (Mikinici '82), Bicak (Koubsky '88) - Mikovici. Antrenor: Pavel Hoftych.

Steaua Bucuresti: Stanca - Georgievski, Gardos, Chiriches, Parvulescu - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Rusescu (T. Balan '89), Fl. Costea (Latovlevici '80) - Adi Rocha (Nikolici '60). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Tragerea la sorti a play-off-ului Ligii Europa va avea loc, vineri, de la ora 14.30.

VEZI REACTIILE DUPA CALIFICAREA STELEI IN PLAY-OFF PE GSP.RO!

PARTIDA SPARTAK - STEAUA A PUTUT FI URMARITA VIDEO-TEXT PE A1.ro

FINAL DE MECI

min. 89: Balan intra in locul lui Rusescu.

min. 85: Nikolic scapa cu portarul advers si trage in slovac

GOOOL STEAUA! 0-3, min 84: Parvulescu centreaza perfect in sase metri si Nikolic rezolva problema calificarii

min. 80:
Latovlevic intra in locul lui Costea

GOOOL STEAUA! 0-2, min 76: Rusescu inscrie cu capul in urma unei lovituri de colt. Mingea intra putin in poarta, dar intra, si tusierul valideaza golul

Steaua se afla la conducerea jocului insa nu resuseste sa-si creeze oportunitati importante de a inscrie

min. 74:
Bourceanu primeste cartonasul galben

min. 63: Bourceanu executa direct pe poarta o lovitura libera din preajma careului, dar Filipko respinge in fata.

min. 61: Florin Costea este avertizat cu un cartonas galben

min. 60: Iese Rocha intra Nikolic

min. 53: Ocazie mare pentru gazde!Lovitura libera periculoasa pentru slovaci. Karhan reia cu capul si mingea trece putin pe langa poarta

min. 49: Ocazie uriasa pentru Steaua! Chipciu scapa fata in fata cu portarul gazdelor, insa rateaza la fel ca si la Bucuresti

A inceput repriza secunda!

Final de repriza

min.45: Georgievski vede galben pentru un fault la centrul terenului.

min. 41: Tomachek scapa din marcaj si suteaza periculos pe poarta, dar Stanca este la post si retine

min. 34: Costea intervine prin alunecare in careul stelist si trimite in corner

min. 30: Rusescu il pune in dificultate pe Filipko care nu reuseste sa retina un sut pe jos

min. 25: Tomacek a intrat in locul lui Cvirik

min. 23: Ocazie mare pentru Steaua! Filipko a iesit gresit pe o centrare venita din lovitura libera, insa Rusescu n-a reusit sa profite de eroarea portarului slovac si a trimis pe langa poarta

min. 18: Stozicky suteaza pe poarta Stelei, dar mingea este trimisa pe centru si Stanca retine

min. 15: Steaua obtine un corner, insa faza ramane fara rezultat

GOOOL STEAUA! 0-1, min. 8: Adi Rocha deschide scorul cu un sut pe jos cu latul, dupa o pasa in gura portii de la Rusescu

min. 6: Rusescu patrunde in careul advers, dar este deposedat de fundasii slovaci

min. 4: Georgievski obtine lovitura libera in marginea terenului. Bourceanu executa cu o minge inalta in careu si portarul gazdelor retine

min. 2: Karhan a sutat direct pe poarta din lovitura libera de la marginea careului, dar Stanca a retinut fara probleme

A inceput meciul!

Halterofil din Germania, strivit sub 196 de kilograme... JO 2012: Catalina Ponor, acuzata de Ferrari. "Meritam sa iau cat Ponor, dar ea e din Romania"...

BeautiFood | Sezonul 3 - Episodul 6: Tartă Tatin cu cremă chantilly
BeautiFood | Sezonul 3 - Episodul 6: Tartă Tatin cu cremă chantilly Marti, 07.05.2024, 10:00