Italia - Noua Zeelanda 1-1 / In genunchi

Campioana mondiala entitre Italia a avut nevoie de o lovitura de la 11 metri pentru a scoate un rezultat de egalitate in fata Noii Zeelande, scor final 1-1!

Dupa 1-1 cu Paraguay in partida inaugurala, italienii pareau a avea o misiune mai mult decat lejera impotriva Noii Zeelande. Numai ca fotbalistii de la Antipozi au deschis rapid scorul, in minutul 7, prin Smeltz. Italia a egalat in minutul 29, dupa un penalty discutabil acordat, Iaquinta transformand si facand scorul 1-1.

In repriza secunda, in ciuda atacurilor peninsulare, apararea neo-zeelandeza a rezistat eroic. Pentru Noua Zeelanda egalul cu campioana mondiala reprezinta cel mai valoros rezultat din istoria fotbalistica a acestei natii.

Italia, acum, are un meci de totul sau nimic impotriva Slovaciei, joi, la Johannesburg. Cine ar fi crezut?

Brazilia - Coasta de Fildes 3-1 / Spectacol si nervi... Canotaj: Echipajul de 8+1 feminin, victorie in etapa de Cupa Mondiala din Munchen...