Lituania - Romania 0-1/ Razvan debuteaza cu o victorie la nationala

La primul meci cu Razvan Lucescu pe banca tehnica, nationala Romaniei s-a impus la limita, scor 1-0, in deplasarea din Lituania.

Mult mai determinata si mai ofensiva, echipa noastra si-a creat numeroase ocazii de a inscrie, insa elevii lui Razvan Lucescu au punctat o singura data, prin Ciprian Marica, unul dintre putinii jucatori care au prins si meciul tur, cand Lituania s-a impus la Cluj, cu 3-0.

Cu putine minute inainte de pauza, Marica a marcat singurul gol al partidei, atacantul lui Stuttgart punctand cu un sut splendid, de la circa 20 de metri.

In ciuda numeroaselor ocazii pe care si le-au creat la poarta adversa, fotbalistii romani au avut emotii pe final, lituanienii fiind in cateva randuri aproape de egalare.

In cele din urma Romania s-a impus, cu 1-0, formatia noastra obtinand o victorie de moral inainte de examenele de foc pe care elevii lui Razvan Lucescu le vor avea de dat in partea a doua a acestui an.

Romania: 1. Coman - 2. Sapunaru, 6. Radoi, 5. Chivu, 3. Rat - 8. Mara (13. M. Roman '73), 7. Ghioane (14. Lazar '90+1), 16. I. Apostol, 10. Cr. Tanase - 11. Danciulescu, 9. Marica (18. M.Niculae '85). Selectioner: Razvan Lucescu.

Lituania:
1. Karcemarskas - 16. Sernas, 4. Stankevicius, 5. Skerla, 6. M. Zaliukas - 17. Pilibaitis (3. Dedura '81), 8. Cesnauskis - 2. Semberas, 10. Kalonas (13. Mikoliunas '64), 15. Klimavicius (11. Luksys '84) - 9. Danilevicius. Selectioner: Jose Couceiro.

Tricolorii vor intalni Austria, pe teren propriu, in urmatoarea partida din cadrul campaniei de calificare la Campionatul Mondial din Africa de Sud 2010.