Montpellier lider, Lyon invinsa acasa. Vezi rezultatele din Franta!

Etapa a XXIII-a din Ligue 1 a adus pe langa meciuri amanate si o surpriza de proportii.

In Franta, Montpelier-ul se ambitioneaza sa ramana in plasa lui PSG. Mai mult, echipa lui Rene Girard a trecut provizoriu pe primul loc dupa victoria cu 3-0 in fata lui Ajaccio. Belhanda, Cabella si Giroud au marcat cu corsicanii.

Stade Malherbe de Caen a dat lovitura pe Gerland. Trupa normanda pregatita de Frank Dumas a invins in deplasare pe Lyon, heptupla campioana a Frantei si o candidata la locul al treilea in acest sezon. Hamouma a deschis scorul in minutul 13, iar Nabab a dublat avantajul cu un sut superb o ora mai tarziu. Lisandro a egalat in minutul 86 dintr-un penalty obtinut de Lacazette, insa cei de pe Rhone si Saone se trezisera prea tarziu.

Toulouse - Saint Etienne

In urma infrangerii din aceasta etapa, Olympique Lyon ramane pe locul 4 la egalitate cu Lille (39 de puncte), insa nordicii au doua meciuri mai putin disputate. Mai mult, Rennes a ajuns la aceeasi cota in urma victoriei cu Sochaux, asa ca lupta se anunta una foarte dura.

Montpellier a trecut pe primul loc, avand acelasi numar de puncte cu PSG (49) si albastro-portocalii asteapta un pas gresit al celor din capitala in deplasarea de pe Coasta de Azur.

Dortmund bate pe Leverkusen si ramane lider. Vezi rezultatele din Germania!... Manchester United - Liverpool 2-1 / Derby acontat de diavoli...