Porto invinge pe Benfica si devine lider

Socul etapei a XXI-a din Portugalia a dat castig de cauza dragonilor care au castigat cu 3-2 pe da Luz. Sapunaru a evoluat in minutele de prelungire.

Derby-ul lusitan dintre Benfica si Porto a oferit un spectacol superb vineri seara, mai putin pentru fanii de pe Da Luz, care au trebuit sa se recunoasca invinsi de rivalii alb-albastri.

Hulk a deschis scorul cu o torpila din marginea careului in debutul meciului, insa dubla lui Cardozo din minutele 41 si 48 a adus gazdele in avantaj.

Noul intrat James Rodriguez si-a sarbatorit cum nu se putea mai bine primele minute intr-un derby, egaland pentru Porto pentru ca brazilianul Maicon sa aduca victoria oaspetilor cu o lovitura de cap in minutul 87. Aflat in avantaj, antrenorul Vitor Pereira si-a permis sa-l schimbe pe Hulk cu Sapunaru, oferindu-i romanului cateva minute de joc in prelungiri.

In urma acestei victorii, Porto acumuleaza 52 de puncte si trece pe primul loc al clasamentului, Benfica ramanand pe doi cu 49.

Nicolita accidentat, Daniel Niculae anuntat titular cu Lyon... Sepp Blatter sustine introducerea probei video...