Pas uriaș către EURO 2019! Portugalia U21 - România U21 1-2, victorie dramatică pentru puștii lui Rădoi, după un meci de peste 100 de minute

Portugalia U21 - România U21 0-2! Seară de excepție pentru generația U21 a fotbalului românesc. Echipa pregătită de Mirel Rădoi, aflat la debut pe banca ”tricolorilor”, a detonat bomba serii din preliminariile EURO 2019 și a câștigat pe terenul puternicei naționalei a Portugaliei, scor 2-1!

Portugalia U21 - România U21 0-2, preliminarii EURO 2019! Seară de excepție pentru generația U21 a fotbalului românesc. Echipa pregătită de Mirel Rădoi, aflat la debut pe banca ”tricolorilor”, a detonat bomba serii din preliminariile Campionatului European din 2019 și a câștigat pe terenul puternicei naționalei a Portugaliei, scor 2-0!

Portugalia U21 - România U21 0-2, preliminarii EURO 2019! Victoria elevilor lui Rădoi a fost adusă de golurile lui Cicâldău și Ivan din minutele 51 și 57, însă eroul tricolorilor a fost portarul Ionuț Radu. Goalkeeperul celor de la Genoa a apărat aproape tot. Numai Carvalho, în minutul 85, a reușit să-l învingă cu noroc. Radu a fost fantastic în minutul 90+9, atunci când a apărat un penalty.

Penalty-ul apărat de Ionuț Radu duce România pe locul 2 în Grupa 8 de calificare la Campionatul European 2019 din Italia și San Marino. Cu 15 puncte acumulate după 7 meciuri fără eșec (4 victorii și 3 egaluri), România foarte aproape de calificare. Marți, de la ora 19:00, avem un România vs. liderul Bosnia (18 puncte) care ne poate duce pe locul 1!

PORTUGALIA U21 – ROMÂNIA U21 1-2

Au marcat: Carvalho (85) - Cicâldău (51), A. Ivan (57)

PORTUGALIA U21: 1. J. Pereira – 2. Fernando, 3. J. Fernandes, 4. F. Ferreira, 5. Y. Ribeiro – 19. Eustaquito (17. J. Filipe, 46), 6. P. Rodrigues, 8. J. Carvalho – 10. J. Felix – 18. Tavares (11. Gil Dias, 59), 9. D. Jota. Selecționer: Rui Jorge. Rezerve: 12. J. Virginia, 7. D. Goncalves, 14. D. Leite, 21. M. Pereira Lage, 23. A. Horta.

ROMÂNIA U21: 1. A. Radu (Cpt.) – 2. Boboc, 4. Nedelcearu, 5. Pașcanu, 3. Fl. Ștefan – 16. Dr. Nedelcu, 17. Cicâldău – 8. Man, 10. Hagi, 7. Fl. Coman – 9. A. Ivan. Selecționer: Mirel Rădoi. Rezerve: 12. Căbuz, 11. Ad. Petre, 14. Oaidă, 15. Mățan, 18. Ad. Rus, 20. A. Ciobanu, 22. Fl. Borța.

Clasamentul Grupei 8:

Meciuri rămase de disputat:
ROMÂNIA – Bosnia-Herțegovina, Elveția – Liechtenstein, Țara Galilor – Portugalia (11.09.2018);
Liechtenstein – Portugalia (11.10.2018); ROMÂNIA – Țara Galilor (12.10.2018);
ROMÂNIA – Liechtenstein, Portugalia – Bosnia-Herțegovina, Țara Galilor – Elveția (16.10.2018)

Biletul Zilei 07.09.2018! Trei meciuri spectacol ne aduc un pont excelent!... Naomi Osaka, noua campioană de la US Open! Victorie clară cu Serena Williams, după un meci încheiat cu un scandal monstr...