Antena Căutare

S-a intamplat pe 16 iunie!

Stiati ca intr-o zi de 16 iunie a anului 1462 Vlad Tepes a executat celebrul sau atac de noapte impotriva armatei otomane care navalise in Tara Romaneasca? Sau ca in 1913 a inceput al doilea razboi balcanic, tot intr-o zi de 16 iunie? Ori ca mitropolitul Andrei Saguna, liderul spiritual si national al romanilor din Transilvania, a murit tot la aceasta data in 1873? Mari batalii, decizii capitale pentru omenire, crime, mari descoperiri, catastrofe, nasterea sau moartea unor personalitati care au schimbat lumea, toate s-au petrecut intr-o asemenea zi. Aflati mai jos mai multe despre evenimentele care au influentat fata Terrei si s-au intamplat intr-o zi de 16 iunie!

1313 - S-a nascut scriitorul Italian Giovanni Boccaccio, autorul lucrarii "Decameronul".

1487 - A avut loc batalia de la Stoke Field, ultima lupta din Razboiul celor Doua Roze.

1583 - S-a nascut politicianul Axel Oxenstierna, unul dintre cei mai mari oameni de stat suedezi din istorie.

1462 - Vlad Tepes a condus un atac surpriza, de noapte, asupra taberei otomane (nu se cunoaste numele localitații unde s-a petrecut lupta), provocand mari pierderi inamicului si o mare debandada; trupele lui Vlad Tepes s-au retras apoi la nord de Targoviste.

Articolul continuă după reclamă

1599 - Mihai Viteazul incheie, la Targoviste, un tratat cu trimisii lui Andrei Bathory, acceptand sa fie inclus in pacea cu otomanii, pentru a castiga timpul necesar in vederea finalizarii pregatirilor pentru a neutraliza actiunile Portii.

1746 - Razboiul de succesiune la tronul Austriei. Coalitia dintre Austria si Sardinia a invins armata franco-spaniola in batalia de la Piacenza.

1779 - Spania a declarat razboi Marii Britanii si a inceput asediul Gibraltarului.

1815 - Armata franceza condusa de imparatul Napoleon Bonaparte a obtinut victoria asupra armatei prusace in Batalia de la Ligny.

1815 - Armata franceza comandata de maresalul Michel Ney a obtinut o victorie tactica asupra armatei anglo-aliate la Batalia de la Quatre Bras.

1829 - S-a nascut Geronimo, celebrul lider al indienilor apasi.

1846 - Pius al IX-lea a fost ales Papa si a inceput cea mai lunga domnie pentru aceasta onoare, 32 de ani.

1864 - Prin protocolul de la Constantinopol, puterile garante recunosc dreptul statului roman de a-si modifica legiuirile interne fara o prealabila aprobare din partea lor.

1873 - A murit mitropolitul Andrei Saguna (foto), lider al luptei de eliberare naționala a romanilor din Transilvania.

1890 - S-a nascut filosoful si publicistul roman Nae Ionescu.

1890 - A venit pe lume celebrul actor de comedie Stan Laurel, jumatatea cuplului de mare succes Stan si Bran.

1897 - Este semnat un tratat prin care Republica Hawaii este anexata la SUA.

1903 - Are loc fondarea, la Detroit, a Companiei „Ford Motor Company" de catre Henry Ford.

1904 - Nationalistul finlandez de origine suedeza, Eugen Schauman, l-a asasinat la Helsinki pe guvernatorul general al Ducatului Finlandei, Nikolai Bobrikov.

1913 - A fost declansat cel de-al Doilea Razboi Balcanic, intre fostii aliati, Bulgaria impotriva Greciei, Serbiei si Muntenegrului, carora li se vor alatura Romania si Turcia.

1922 - Partidul pro-independenta irlandez Sinn Fein a castigat o larga majoritate la primele alegeri din statul liber al Irlandei.

1937 - A venit pe lume scriitorul Erich Segal, autor al romanului de succes "Love Story", care a fost ecranizat cu Ryan O'Neal si Ali MacGraw in rolurile principale.

1937 - S-a nascut Simeon al II-lea al Bulgariei. A fost rege (1943-1946) si prim-ministru (2001-2005) al tarii de la sud de Dunare.

1940 - Al Doilea Razboi Mondial - Franta cere armistitiu, incheiat la 22 iunie cu Germania si, la 24 iunie, cu Italia.

1940 - Guvernul condus de Paul Reynaud a demisionat. Maresalul Philippe Petain a preluat conducerea noului guvern francez.

1940 - Un guvern comunist a fost instalat in Lituania la presiunile ocupantilor sovietici.

1955 - Papa Pius al XII-lea l-a excomunicat pe presedintele argentinian Juan Perón.

1958 - In noaptea de 16/17 iunie au fost condamnati la moarte si executati organizatorii revolutiei anticomuniste, din 1956, din Ungaria, Imre Nagy, Pal Maleter, Miklos Gymes.

1961 - Celebrul balerin rus Rudolf Nureev a ales sa fuga in Occident in timp ce se afla intr-un turneu in Franta.

1963 - A fost lansata nava cosmica Vostok-6, pilotata de Valentina Terescova, prima femeie cosmonaut.

1964 - Regimul comunist condus de Gheorghe Gheorghiu-Dej a dat publicitatii un decret prin care au fost gratiati si eliberati din inchisori detinutii politici din Romania.

1971 - S-a nascut Tupac Shakur, cantaret american de hip-hop.

1972 - Ulrike Meinhof, membra marcanta a miscarii teroriste "Armata Rosie", a fost arestata de politia germana in orasul Langenhagen.

1972 - Cea mai mare centrala hidroelectrica din lume a fost inaugurata la Churchill Falls, in Canada.

1976 - A inceput Rascoala din Soweto, Africa de Sud. In timpul unui mars non-violent la care au participat 15.000 de studenti de culoare politia a deschis focul asupra demonstrantilor. Vor urma cateva zile de ciocniri violente soldate cu morti si raniti.

1977 - Leonid Brejnev devine secretar general al PCUS.

1977 - A murit inginerul german Wernher von Braun. A fost conducatorul programul de creare al rachetelor in Germania in celui de-al Doilea Razboi Mondial si este considerat parintele programului spatial american.

1983 - Iuri Andropov devine secretar general al PCUS.

1989 - Liderul Revolutie Ungare din 1956, Imre Nagy, a fost reabilitat si reinhumat la Budapesta.

1991 - A avut loc "al doilea pod de flori peste Prut". Locuitorii din Republica Moldova au putut trece fara acte in Romania.

1993 - Inaugurarea primului post privat de televiziune din Romania - S.O.T.I.

1995 - Un maslin adus din Israel si oferit Papei Ioan Paul al II-lea a fost plantat in gradina Vaticanului pentru a marca prima aniversare a stabilirii relatiilor diplomatice intre Sfantul Scaun si statul evreu.

1997 - A fost adoptat Tratatul de la Amsterdam (Maastricht II), prin care se dorea crearea - prin extinderea UE - a unei Europe unite.

2000 - Israelul s-a retras complet din Liban, in conformitate cu Rezolutia ONU din 1978, cu exceptia zonei agricole Shebaa, aflata in disputa.

2004 - O echipa de cercetatori de la Universitatea Innsbruck (Austria) a publicat, in revista de stiinta „Nature", un articol in care anunta realizarea primei „teleportari"; experimentul nu presupunea deplasarea dintr-un spatiu in altul, ci transferarea proprietatilor fizice ale unui foton unui alt foton, instantaneu, fara a exista nici o cale de comunicare intre cele doua particule de lumina.

Festivalul de muzica rock Ost Fest a inceput aseara la Bucuresti... S-a intamplat pe 17 iunie!...
Google News A1Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

Puteți urmări știrile Antena 1 și pe Google News. 📰

Înapoi la Homepage Citește și
Cum scoți copilul din fața ecranului fără să-i transformi vacanța într-o oră de curs
Cum scoți copilul din fața ecranului fără să-i transformi vacanța într-o oră de curs
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa, Koru
Jeff Bezos își vinde iahtul în valoare de 500 de milioane de dolari. Ce sumă a cerut miliardarul pentru nava sa,... Catine.ro
SUMMER WELL împlinește 15 ani. Festivalul care a transformat muzica într-un univers cultural revine în august
SUMMER WELL împlinește 15 ani. Festivalul care a transformat muzica într-un univers cultural revine în august
Hande Erçel va deveni mătușa pentru a doua oară. Sora sa și-a anunțat sarcina în mediul online
Hande Erçel va deveni mătușa pentru a doua oară. Sora sa și-a anunțat sarcina în mediul online Happy Channel
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul împlinit
Fiul lui Dan Capatos, sportiv de performanță la doar 13 ani. Face sacrificii uriașe pentru a-și vedea visul... DivaHair
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol
Bătaie la Aeroportul Băneasa după un zbor Germania-România: conflict început în avion, continuat la sol Libertatea.ro
Ion Ţiriac nu stă la discuţii: îi demolează vila fiului său. Motivul de zeci de milioane pentru care a luat această decizie
Ion Ţiriac nu stă la discuţii: îi demolează vila fiului său. Motivul de zeci de milioane pentru care a luat... AntenaSport
Georgina Rodríguez, mesaj ferm după ce a fost criticată și i s-a reproșat că s-a îngrășat. Ce a transmis public soția lui Cristiano Ronaldo: „Valoarea unei persoane nu poate depinde niciodată de...”
Georgina Rodríguez, mesaj ferm după ce a fost criticată și i s-a reproșat că s-a îngrășat. Ce a transmis... Elle
Vica Blochina a fost surprinsă sărutându-se cu iubitul. Este mai îndrăgostită ca niciodată
Vica Blochina a fost surprinsă sărutându-se cu iubitul. Este mai îndrăgostită ca niciodată Spynews.ro
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…”
Oana Lis continuă să vândă din casă pentru a-și ajuta soțul: ”Avem multe cărți, icoane…” Antenastars.ro
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian Chefi.ro
Doi români au mers 100 de kilometri pe autostradă în Italia cu fiul lor mort pe bancheta din spate. „Am crezut că doarme”
Doi români au mers 100 de kilometri pe autostradă în Italia cu fiul lor mort pe bancheta din spate. „Am crezut... Antena3.ro
O colecție rară de jocuri Nintendo a fost descoperită accidental. Ce valoare fantastică ar avea
O colecție rară de jocuri Nintendo a fost descoperită accidental. Ce valoare fantastică ar avea useit
Sorin Grindeanu lansează un atac dur la adresa lui Ilie Bolojan! „Îți lipsesc aproape 40 DE MILIARDE, Ilie!”
Sorin Grindeanu lansează un atac dur la adresa lui Ilie Bolojan! „Îți lipsesc aproape 40 DE MILIARDE, Ilie!” BZI
Majoratul, noua nuntă: cât ajunge darul în plic pentru cei care împlinesc 18 ani
Majoratul, noua nuntă: cât ajunge darul în plic pentru cei care împlinesc 18 ani Jurnalul
Cătălin Botezatu, control medical în Turcia: „Și eu am trecut prin această boală”
Cătălin Botezatu, control medical în Turcia: „Și eu am trecut prin această boală” Kudika
Ce să nu ții SUB NICI O FORMA lângă pat în noaptea de Sfânta Maria. Aduce necazuri si....
Ce să nu ții SUB NICI O FORMA lângă pat în noaptea de Sfânta Maria. Aduce necazuri si.... Redactia.ro
Drona doborâtă, căutată între Băleni și Cudalbi din judeţul Galaţi. Un fragment din proiectil a fost găsit
Drona doborâtă, căutată între Băleni și Cudalbi din judeţul Galaţi. Un fragment din proiectil a fost găsit Observator
Alimente care pot reduce cortizolul. Ce rol are dieta în gestionarea acestui hormon al stresului
Alimente care pot reduce cortizolul. Ce rol are dieta în gestionarea acestui hormon al stresului MediCOOL
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian Chefi.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot ProSport
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar
Cornel și Bianca Păsat au ANULAT divorțul! IREAL ce s-a întâmplat, cu câteva ore înainte să ajungă la notar CanCan
Cum să recunoști și să tratezi problemele de vedere la copii
Cum să recunoști și să tratezi problemele de vedere la copii DeParinti
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind custodia copilului
Soțul înstrăinat al Siei a făcut o declarație șocantă despre sobrietatea artistei, în plin scandal privind... ZUTV
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale
Google schimbă bara de căutare. Prin ce transformare va trece una dintre cele mai folosite unelte digitale UseIT
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian
Tiramisu cu lămâie și afine. O reinterpretare de sezon a celebrului desert italian Chefi.ro
Abonează-te la newsletter!

Lasă-ne adresa ta de mail și te vom ține la curent zilnic cu cele mai importante știri, astfel încât să nu pierzi nimic niciodată.


x