Borussia Dortmund - Marseille 2-3 / Valbuena trimite pe OM in optimi

Marseille a reusit sa intoarca incredibil scorul de la 2-0 si s-a calificat, in ultimele minute in optimile Ligii Campionilor pentru al doilea an consecutiv.

Meci incredibil pe Westfallen Stadion, acolo unde Marseille a trecut de la agonie la extaz. Jurgen Klopp, antrenorul Borussiei, amenintase ca oaspetii nu vor scapa fara gol in primele 10 minute.

A avut dreptate doar partial, pentru ca Blaszczovsky a deschis scorul in minutul 23. Acelasi lucru il facuse si Djebbur la Pireu. Insa era doar inceputul catastrofei pentru OM: Mbia l-a faultat in careu pe Kehl si Hummels a transformat penalty-ul. Inca un gol primit de Mandanda si francezii riscau sa iasa de tot din Europa.

In minutele de prelungire ale primei reprize, Amalfitano, transferant vara aceasta de la Lorient, a reusit o centrare perfecta pentru Remy si fostul jucator al lui Nice si Lyon a redus din handicap. In Grecia Fuster dublaze avantajul.

Urmatorul mitan a inceput in nota de dominare a galbenilor, care au fortat marcarea golurilor 3, 4 si 5, ce le-ar fi permis sa viseze la Europa League. Jocul a curs catre poarta lui Mandanda pana in minutul 85, atunci cand Andre Ayew, impulsionat de introducerea fratelui sau, a egalat.

Si pentru ca finalul sa fie de poveste, cine si cum putea sa aduca golul izbavitor pentru francezi daca nu acelasi Valbuena, micutul mijlocasi care zguduise in grupele de acum cateva sezoane bara de pe Anfield. la 2-3, Marseille a renuntat sa mai urmareasca meciul dintre Olimpiacos si Arsenal pentru ca depindea doar de ea. Si a reusit sa ajunga in optimile Ligii, in ciuda victoriei cu 3-1 a grecilor.

Echipe de start:

Borusssia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Hummels, Felipe Santana, Lowe - Kehl, Gotze, Blaszczykovsky, Gundogan - Lewandowski, Barrios

Antrenor: Jurgen Klopp

OM: Mandanda - Azpilicueta, Diawara, Nkoulou, Traoré - Diarra, Mbia - Amalfitano, Lucho, A. Ayew - Rémy

Antrenor: Didier Deschamps

min 90: Fluier final: Marseille este in optimile de finala ale Ligii pentru al doilea an consecutiv

Fluier final al primei reprize

min 45: GOOOOL OM: Amalfitano centreaza de pe dreapta si Remy reia cu capul in poarta lui Weidenfeller

min 45: meciul e prelungit cu 5 minute dupa accidentarile lui Mbia, Diarra si Kehl

min 43: cartonas galben pentru Amalfitano

min 40: Azpilicueta degajeaza o centrare din fata porti goale

min 32: schimbare la Borussia: Kehl se accidenteaza si e schimbat cu Da Silva

min 29: GOOOOL Borussia: Hummels transforma penalty-ul

min 29: penalty pentru Borussia: Mbia il faulteaza in careu pe Kehl

min 28: Borussia trece pe langa dublarea avantajului: Barrios reia slab o centrare a lui Gotze

min 23: GOOOOOL Borussia Dortmund: Blaszczovsky deschide scorul cu un sut din careu

min 18: Gotze trimite primul sut pe spatiul porti, insa Mandanda retine fara mari probleme

min 16: ambele galerii fluiera deschiderea scorului de catre Olimpiacos in partida cu Arsenal

min 15: Mbia si Allou Diarra se accidenteaza la o saritura la cap.

min 13: Blaszczykowsky e surprins in pozitie de off-side

min 10: Barrios e blocat in ultima instanta de apararea franceza

min 8: Hummels il angajeaza in adancime pe Gotze insa centrarea acestuia e respinsa de Mandanda

min 3: Remy e surprins in pozitie de off-side

min 1: a ineceput partida

Steaua se reintoarce in Ghencea. Vezi de cand!... Neymar, desemnat cel mai bun jucator din Brazilia in 2011...