CE 2010: Romania intalneste Suedia in semifinale

Romania si-a aflat adversara din semifinalele Campionatului European de handbal feminin, dupa ce Suedia a trecut cu 24-19 de Ungaria in ultimul meci al grupei principale II.

Ungaria a condus mai tot meciul si a intrat la pauza in avantaj, scor 12-10, insa nordicele au revenit incet si sigur in repriza a doua, dorind astfel sa evite eventualele calcule complicate din grupa.

In cealalta semifinala se vor intalni gazdele acestui turneu, Danemarca si Norvegia, cu conditia ca cele din urma sa nu piarda partida cu Olanda de la ora 21.15.

Napoli - Steaua 1-0/ Adio, Europa!... Romania incheie anul pe locul 56 in ierarhia FIFA. Cea mai slaba clasare din istorie!...