CE de gimnastica: Flavius Koczi si Sandra Izbasa, primele medalii de aur pentru Romania

Doua finale, doua medalii de aur. Acesta este bilantul Romaniei sambata, prima zi a finalelor pe aparate din cadrul Campionatelor Europene de gimnastica de la Berlin. Flavius Koczi a ocupat prima pozitie la sol, iar Sandra Izbasa a castigat proba de sarituri.

Cea de-a doua medalie de aur pentru Romania a fost obtinuta de Sandra Izbasa, care a castigat proba de sarituri. Este pentru prima oara in ultimii sapte ani cand tara noastra ocupa prima pozitie in aceasta finala.

Sandra Izbasa a fost a sasea concurenta in ordinea evolutiei si a fost notata cu 14.700 la prima saritura si cu 14.650 la cea de-a doua. Cu o medie de 14.675, reprezentanta Romaniei le-a devansat pe rusoaica Oksana Chusovitina (14.537) si pe elvetianca Ariella Kaeslin (14.287). Cealalta romanca prezenta in finala la sarituri, Amelia Racea, s-a clasat pe locul 7, cu o medie de 13.725 (14.000 si 13.450).

sursa: antena3.ro

Lucian Bute va boxa in Romania pe 9 iulie... Schimbare de lider in seria Vest a Ligii a doua. Vezi rezultatele complete din liga secunda!...