Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018! MIRACOL la Moscova: Anglia elimină Columbia la penalty-uri și se califică în ”sferturi”. Iată tabloul complet

Campionatul Mondial de Fotbal Rusia 2018 și-a stabili tabloul complet al sferturilor de finală. Astăzi, la Sankt Petersburg și la Moscova s-au desfășurat meciurile Suedia - Elveția și Columbia - Anglia, în urma cărora s-a stabilit ultimul sfert de finală.

Columbia - Anglia a fost meciul zilei de la Cupa Mondială, iar rezultatul său avea să intre în istorie. Englezii au condus până în minutul 90+3, după golul marcat de super-golgheterul Harry Kane din penalty în minutul 57. Cu câteva secunde înainte de final, Yerry Mina egalează pentru sud-americani, iar meciul de la Moscova căpăta nuanțe dramatice. Englezii se temeau de loteria penalty-urilor.

Loteria avea să vină, însă, odată cu ea s-a rupt și ghinionul secular al britanicilor. Englezii au obţinut prima lor victorie în urma loviturilor de departajare, din istoria participărilor lor la turneul final, 4-3 contra Columbiei, după ce, la finalul celor 120 de minute de joc, scorul a fost 1-1. Echipa lui Gareth Southgate va lupta pentru un loc în semifinale cu Suedia, pe 7 iulie, la Samara.

La loviturile de departajare am parcurs o adevărată dramă pentru Columbia, cea care a traversat drumul de la extaz la agonie. Henderson a ratat pentru englezi și totul părea să fie conform tradiției. Uribe și Bacca nu au fost de acord cu durerea englezilor, au ratat, iar Dier și Trippier au dus Anglia în sferturi.

Ceva mai devreme, la Sankt Petersburg, naționala Suediei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia. Elevii lui Janne Andersson au dispus cu 1-0 de Elveția, într-un meci destul de cenușiu, însă jucat perfect din punct de vedere tactic de scandinavi. Golul calificării Suediei a fost marcat de Emil Forsberg în minutul 66, după un șut ușor deviat de fundașul Akanji.

Iată care sunt sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Rusia 2018:

• 6 iulie, ora 17:00 Franta - Uruguay (Novgorod)
  • 6 iulie, ora 21:00 Brazilia - Belgia (Kazan)
  • 7 iulie, ora 17:00 Suedia - Anglia (Samara)
  • 7 iulie, ora 21:00 Rusia - Croatia (Soci)
OFICIAL: Doi jucători din naționala României au schimbat echipele. Unul a semnat cu o dublă câștigătoarea a Cupei Campio... Wimbledon 2018, programul zilei a 3-a: Alexandra Dulgheru - Venus Williams, meciul zilei pe Terenul 1. Când intră pe iar...