Corinthians a castigat Campionatul Mondial al cluburilor, dupa ce a invins in finala pe Chelsea

Formatia braziliana Corinthians a castigat pentru a doua oara Campionatul Mondial al cluburilor, dupa ce a trecut in finala de la Yokohama, cu scorul de 1-0, de Chelsea Londra. Unicul gol al meciului a fost inscris de Guerrero, in minutul 69.

In fata a 68.275 de spectatori. Corinthians a meritat victoria si trofeul, fiind mai motivati decat britanicii.

Chelsea a terminat si cu un om mai putin in ultimul minut, dupa ce Gary Cahill a fost eliminat.

Corinthians a mai castigat CM al cluburilor in anul 2000.

Corinthians: Cassio - Alessandro, Chicao, Paulo Andre, Fabio Santos - Ralf, Paulinho - Danilo, Jorge Henrique, Emerson ('90+1 Wallace) - Guerrero ('87 Martinez). Antrenor: Tite.

Chelsea: Cech - Ivanovic ('83 Azpilicueta), Cahill, Luiz, A Cole - Lampard, Ramires, Moses ('73 Oscar), Juan Mata - Hazard ('87 Marin), Fernando Torres. Antrenor: Rafael Benítez.

Pe locul trei in competitie au terminat mexicanii de la Monterrey, care s-au impus cu scorul de 2-0 in finala mica, in fata egiptenilor de la Al Ahly.

Cele mai tari faze din rugby, surprinse intr-un VIDEO-LEGO amuzant... Muntenegru, noua campioana europeana la handbal feminin...