Duelul galbenilor, decis de un fost visiniu / FC Brasov - Petreolul Ploiesti 1-0

FC Brasov a invins Petrolul Ploiesti cu 1-0. Mugurel Buga a adus victoria "stegarilor".

Petrolul a inceput tare meciul. Apostu l-a driblat pe Felgueiras, si a trimis in bara(8). Gazdele au fost stapani pe posesie in prima parte, dar cele mai multe ocazii le-au avut elevii lui Vivi Rachita.

Cristescu i-a pasat excelent lui Buga, fostul rapidist a scapat singur cu portarul si l-a lobat spectaculos. 1-0. Oaspetii au ratat sansa egalarii prin Oprita. Lovitura de cap a acestuia din 7 metri a fost scoasa greu de Felgueiras(34).

Meciul a avut acelasi ritm bun si in repriza secunda. Kanu a aratat ca nu e bun si la finalizare si a tras peste poarta din interiorul careului. Oprita l-a exasperat pe Vivi Rachita ratand incredibil din doar 7 metri(60). Roman l-a imitat pe fostul dinamovist, si l-a luat la tinta pe Felgueiras.

In minutul 83, Hadnagy a trecut usor de doi adversari, a patruns in careu, dar l-a tradat finalizarea. In prelungiri, Voiculet a primit doua galbene in mai putin de 3 minute si a fost eliminat. FC Brasov a obtinut 3 puncte dupa un meci cu multe ocazii.

Echipe de start:

FC Brasov (4-4-2): Felgueiras - Velayos, Majernik, L. Munteanu, Cr. Ionescu - Madeira, Kanu, M. Cristescu, Chipciu - Buga, Moutinho. Antrenor: Daniel Isaila
Rezerve: Godinho, Mateiu, Ad. Voiculet, Paez, Fl. Stinga, R. Machado, Hadnagy

Petrolul (4-2-3-1): Zendeli - Straut, Sipovici, Petrovici, P. Stoica - Fl. Dumitru, Enescu - V. Negru, Oprita, Stoimirovici - Apostu. Antrenor: Valeriu Rachita
Rezerve: Zimmerman, Catarama, Barbulescu, M. Tudor, Milea, Melinte, M. Roman II
Arbitru: A. Cojocaru (Galati). Asistenti: A. Vidan (Bucuresti), G. Stroe (Pitesti)

sursa: gsp

Barcelona - Osasuna 8-0 / Meci de povestit nepotilor. Vezi celelalte rezultate din Spania!... FOTO & VIDEO! "Bayern, club de gaozari". Vezi cum s-au razbunat fanii lui Schalke pe Neuer!...