Europa League: Dinamo - Hajduk Split 3-1/ Cainii au prima sansa la calificare!

Dinamo Bucuresti a invins cu 3-1, pe teren propriu, formatia Hajduk Split, in prima mansa a turului 3 preliminar din Europa League.

Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, cainii au majorat scorul la 2-0. Argentinianul Garat a profitat de o greseala a portarului Subasici, care a respins in fata un sut a lui Andrei Cristea.

In repriza secunda, dinamovistii au luat cu asalt poarta croatilor si se puteau desprinde la 3-0, insa Adrian Cristea si Liviu Ganea au ratat doua ocazii imense. Contrar cursului jocului, oaspetii au redus din diferenta prin Tomasov, speculand un marcaj larg a lui Pulhac.

Djakaridja Kone a restabilit avantajul de doua goluri in minutul 70, inscriind cu un sut superb din interiorul careului. "Cainii" puteau marca pentru 4-1 in finalul partidei, insa aparatorii croati au respins de fiecare data.

S-a terminat in cele din urma 3-1, un rezultat bun pentru Dinamo in perspectiva returului programat la Split peste doar o saptamana.

Dinamo: 1. Curca - 27. Homei, 25. Scarlatache, 30. Garat, 3. Pulhac - 5. Kone, 29. N'Doye, 22. Torje (8. Munteanu '54), 20. Ad. Cristea, 19. Ganea - 17. An. Cristea (14. Paun '77). Antrenor: Ioan Andone.

Hajduk: 1. Subasici - 20. Rezici, 22. Maloca, 5. J. Buljat, 17. Strinici - 4. Ljubicici (21. Brkljaca '44), 7. Vejici, 11. Andrici - 18. Oremus (14. Tomasov '46), 99. An. Sharbini - 10. Ibricici. Antrenor: Stanko Poklepovici.

Maradona nu mai este selectionerul Argentinei... Marian Oprea, medalie de argint in proba de triplusalt la C.E. de la Barcelona...