Europa League: Dinamo - Hajduk Split 3-1/ Cainii au prima sansa la calificare!

Dinamo Bucuresti a invins cu 3-1, pe teren propriu, formatia Hajduk Split, in prima mansa a turului 3 preliminar din Europa League.

Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, cainii au majorat scorul la 2-0. Argentinianul Garat a profitat de o greseala a portarului Subasici, care a respins in fata un sut a lui Andrei Cristea.

In repriza secunda, dinamovistii au luat cu asalt poarta croatilor si se puteau desprinde la 3-0, insa Adrian Cristea si Liviu Ganea au ratat doua ocazii imense. Contrar cursului jocului, oaspetii au redus din diferenta prin Tomasov, speculand un marcaj larg a lui Pulhac.

Djakaridja Kone a restabilit avantajul de doua goluri in minutul 70, inscriind cu un sut superb din interiorul careului. "Cainii" puteau marca pentru 4-1 in finalul partidei, insa aparatorii croati au respins de fiecare data.

S-a terminat in cele din urma 3-1, un rezultat bun pentru Dinamo in perspectiva returului programat la Split peste doar o saptamana.

Au evoluat echipele:

Dinamo: 1. Curca - 27. Homei, 25. Scarlatache, 30. Garat, 3. Pulhac - 5. Kone, 29. N'Doye, 22. Torje (8. Munteanu '54), 20. Ad. Cristea, 19. Ganea - 17. An. Cristea (14. Paun '77). Antrenor: Ioan Andone.

Hajduk: 1. Subasici - 20. Rezici, 22. Maloca, 5. J. Buljat, 17. Strinici - 4. Ljubicici (21. Brkljaca '44), 7. Vejici, 11. Andrici - 18. Oremus (14. Tomasov '46), 99. An. Sharbini - 10. Ibricici. Antrenor: Stanko Poklepovici.

Maradona nu mai este selectionerul Argentinei... Marian Oprea, medalie de argint in proba de triplusalt la C.E. de la Barcelona...

Hello Chef sezonul 7, 18 mai 2024. Confruntarea dintre Roxana Blenche și chef Samuel. Verdictul Nicoletei Nucă Sambata, 18.05.2024, 15:30