F1, MP Coreea: Pole pentru Vettel!

Primul contact, primul rezultat. Prima linie a grilei de start a Marelui Premiu al Coreei de Sud, desfasurat in premiera, a fost monopolizata de cei de la Red Bull. Sebastian Vettel a obtinut cel de-al 14-lea Pole Position al echipei din acest sezon, iar Mark Webber s-a clasat pe doi, la numai 0.074 secunde "distanta".

Cronometrat cu 1:35.585, Vettel a parut ca zboara in cel mai rapid tur al sau din Coreea. Iar liderul ierarhiei pilotilor, Webber, s-a tinut scai de el, cei doi reusind astfel sa-i fure Pole-ul lui Fernando Alonso, pe ultima suta de metrii a celei de-a treia sesiuni.

McLaren nu a reusit sa tina pasul cu cei trei. Lewis Hamilton s-a clasat pe patru, iar campionul mondial en titre, Jenson Button, nu a reusit decat un loc sapte. Intre cei doi coechipieri s-au infiltrat Nico Rosberg si Felipe Massa.

Septuplul campion mondial Michael Schumacher a dezamagit din nou, pozitionandu-se abia al 9-lea pe grila din Coreea.

Cursa de maine se anunta spectaculoasa cu Vettel in Pole. Germanul este la egalitate de puncte in clasamentul general cu Alonso (206p), iar Webber are si el nevoie de podium pentru a-si conserva avantajul.

Startul in cursa de la Yeongam, o premiera in Formula 1, va fi dat duminica, de la ora 09.00.

24. Bruno Senna (HRT) 1:43.283

Mutu a bagat in spital un chelner si risca puscaria... Rapid a trecut pe locul 2, dupa 2-0 cu Sportul...