Flamengo a câştigat Supercupa Americii de Sud

Echipa Flamengo din Brazilia, câştigătoarea Copei Libertadores, a învins, miercuri, cu scorul de 3-0 (1-0), formaţia Independiente del Valle din Ecuador, deţinătoarea Copei Sudamericana, în manşa a doua a Supercupei Americii de Sud, intrând în premieră în posesia trofeului.

Pe Stadionul Maracana, Gabriel Barbosa '19, Gerson '62 şi '89 au marcat golurile echipei antrenate de portughezul Jorge Jesus.

De remarcat că gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 23, după eliminarea lui Arao. Şi de la oaspeţi a fost eliminat un jucător, Cabeza, în minutul 86.

Partida tur s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Rudi Garcia, după meciul cu Juventus: Am fost la înălţime... Ştefan Radu va disputa, sâmbătă, meciul cu numărul 300 în Serie A pentru Lazio...