Ghana - Botswana 1-0 / Favorita confirma, dar sufera

In primul meci al grupei D, Ghana s-a impus la limita in fata Botswanei, dupa un joc modest.

La editia din 2012 a Cupei Africii pe Natiuni, Camerunul, Egiptul si Africa de Sud nu s-au calificat. Aceste absente au facut din Ghana favorita competitiei desfasurate in Guineea Ecuatoriala si Gabon.

Iar primul meci al celor ce puteau deveni prima echipa africana in semifinalele unui campionat mondial a fost impotriva Botswanei.

Stelele Negre au deschis scorul prin capitanul lor, John Mensah, care a fost scapat din marcaj la al doilea corner al ghanezilor.

A urmat o faza creata de fratii Ayew, insa Jordan a ratat tinta. Noroc ca Deschamps nu se afla in tribuna. Nici Gyan nu a reusit sa-l invinga pe Arumo, fiind probabil, cu gandul la penalty-ul ratat in sfertul cu Uruguay din Africa de Sud.

Cu aproape 20 de minute inainte de final, Ramatlhkwane de la Botswana a scapat singur spre poarta lui Kwarasey, dar a fost faultat de John Mensah, capitanul ghanezilor primind rosu direct.

Insa experienta superioara a favoritilor i-a ajutat sa pastreze rezultatul pana la final.

Dinu il ataca pe Piturca: "Ne facem ca muncim prin Antalya"... Brandan ramane la Steaua...