Isner, in finala de la Indian Wells, dupa ce l-a invins pe Djokovic

Liderul clasamentului ATP a trebuit sa se recunoasca invins in fata americanul John Isner in prima semifinala a turneului de la Indian Wells.

John Isner a reusit sa treaca de Novak Djokovic si sa se califice in finala de Indian Wells, dupa o partida ce a durat doua ore si 45 de minute si in care favoritul gazdelor a avut nu mai putin de 20 de asi.

Primul set i-a revenit americanului, care s-a impus cu 7-6 in tie-break. In al doilea, Nole a revenit (3-6), echilibrand situatia pe tabela, iar decisivul a avut nevoie de tie-break pentru a se decide catre ce jucator vor merge laurii victoriei.

La 3-2 pentru el, Isner a reusit un minibreak, apoi a reusit sa-i conserve avantajul pana cand a ajuns la 7 (la 5) si s-a calificat in finala.

De remarcat ca aceasta este prima victorie a americanului, in celelalte doua intalniri precedente impunandu-se actualul lider al clasamentului ATP.

Federer, al doilea finalist de la Indian Wells... Juventus umileste Fiorentina, Milan fara pasi gresiti...