JO 2012: Judoka Andreea Chitu a avansat în optimile de finală ale categoriei 52 de kg

Judoka romana Andreea Chitu a ajuns in optimile de finala ale categoriei de 52 de kg la Jocurile Olimpice, dupa ce a trecut de Soraya Haddad din Algeria.

Andreea Chitu a avansat primind victoria (ippon) prin decizia arbitrilor, cu mai mult de trei minute ramase de disputat in meci. Acestia au decretat descalificarea adversarei, medaliata cu bronz la Jocurile Olimpice de la Beijing, pentru un atac nesportiv la picioare.

Decizia este similara cu cea de care a beneficiat Alina Dumitru in primul meci de sambata, disputat impotriva cubanezei Dayaris Mestre Alvarez.

Andreea Chitu o va intalni in optimi pe belgianca Ilse Heylen.

54 de ani, 8 luni, 6 zile, 5 ore, 32 de minute si 20.379 de secunde... Alina Dumitru a sarbatorit in familie medalia castigata la Londra...