Kobe Bryant, in "Top 10 marcatori" din istoria NBA

Cu un layup in minutul 6:43 al sfertului trei, in ceea ce avea sa devina o victorie usoara obtinuta de Lakers in fata lui Detroit Pistons, Kobe Bryant l-a depasit pe Dominique Wilkins si a urcat pe locul zece in topul celor mai buni marcatori din istoria campionatului nord-american de baschet.

Kobe a inceput meciul cu 26.654 de puncte, iar cele 17 puncte marcate impotriva lui Pistons l-au dus la trei in fata lui Wilkins. "Un aperitiv" pentru urmatorul nume pe care Bryant il va depasi in curand, spun specialistii: Oscar Robertson, care are 26.710 puncte.

Bryant va incepe meciul de miercuri cu Phoenix la 39 de puncte in urma, insemnand ca poate urca pe locul noua in clasamentul tuturor timpurilor cu aceasta ocazie, daca nu, mai mult ca sigur, vineri, pe teren propriu, in meciul cu New Orleans.

Top 10 marcatori din istoria NBA:
1. Kareem Abdul-Jabbar - 38387
2. Karl Malone - 36928
3. Michael Jordan - 32292
4. Wilt Chamberlain - 31419
5. Shaquille O'Neal - 28500 (in activitate)
6. Moses Malone - 27409
7. Elvin Hayes - 27313
8. Hakeem Olajuwon - 26946
9. Oscar Robertson - 26710
10. Kobe Bryant - 26671

Harghita: Campionului mondial la paraciclism i-au fost furate bicicletele... F1: Schimbari la Ferrari dupa esecul de la Abu Dhabi. Pat Fry ii ia locul lui Chris Dyer...