Lazio - Vaslui 2-2 / Dubla lui Wesley a ascuns gaurile din aparare

Desi a plecat la Roma fara opt titulari, echipa lui Viorel Hizo a obtinut un egal in intalnirea cu Lazio. Moldovenii puteau pleca cu toate cele trei puncte din Cetatea Eterna daca ar fi fost putin mai atenti, dar rezultatul ar fi fost nedrept avand in vedere jocul slab din prima repiza

Victoria cu Dinamo le-a dat incredere moldovenilor, dar in debutul meciului aceasta s-a diminuat considerabil. Apararea improvizata a acuzat socul debutului intr-o competitie europeana si Lazio a trecut de 3 ori pe langa deschiderea scorului in primele 30 de minute. Totusi, inevitabilul avea sa se produca: Neexperimentatul Balaur l-a tinut discret pe Rocchi in careu, dar nu suficient pentru a nu fi observat de arbitru. Acesta a acordat prompt penalti pentru gazde si Cisse a deschis scorul de la punctul cu var.

Dupa pauza Vaslui a schimbat registrul si s-a aruncat in atac. Insistenta le-a fost rasplatita in minutul 58, cand, la o lovitura libera de la 30 de metri executata de Adailton, Wesley s-a inaltat peste Zauri si a egalat. Peste numai 4 minute, acelasi neinspirat fundas italian l-a faultat pe Temwanjera in careu si acelasi Wesley a transformat penalti-ul acordat.

Ca orice echipa romaneasca, Vaslui s-a retras si, la o centrare a lui Cisse, Milanov l-a pierdut din marcaj pe Sculli iar acesta a readus echilibrul pe tabela. Trupa lui Hizo a mai avut cateva zvacniri prin Sanmartean dar putea sa paraseasca terenul invinsa in prelungiri, cand Kozak si Ledesma au ratat incredibil in aceeasi faza.

Egalul le confera sanse teoretice de calificare galben-verzilor, dar Sporting se anunta un adversar mult mai puternic.

Fluier final

min 90+3: Andre Dias il faulteaza pe Pavlovic

min 90+2: schimbare la FC Vaslui: iese Adailton si intra Buhaescu

min 90+1: Milisavljevic tine de minge in careul gazdelor si Vaslui castiga secunde bune

min 88: Ledesma executa periculos un corner, lazialii trimit in bara prin Kozax, iar apoi Cisse trimite peste poarta

min 87: schimbare la FC Vaslui: iese Zmeu, intra Raul Costin

min 84: Wesley obtine un fault la duelul cu Hernanes

min 83: Bello primeste cartonasul galben

min 83: Sanmartean are o actiune personala dar trimite la un metru de poarta

min 82: noul intrat Hernanes are o ocazie de a marca, dar trimite pe langa poarta

min 79: dubla schiimbare la Lazio: ies Sculli si Gonzales, intra Hernanes si Konko

min 78: Kozak il faulteaza pe Balaur si primeste cartonasul galben

min 78: schimbare la FC Vaslui: iese Temwanjera si intra Bello

min 77: Kozak il faulteaza pe Wesley

min 76: Lazio preseaza si obtine un corner; executa Ledesma dar fara rezultat

min 75: Dias il faulteaza pe Temwanjera si Vaslui beneficiaza de o noua lovitura libera

min 71: GOOOL LAZIO Milanov este neatent si Sculli marcheaza cu capul la coltul scurt dupa o centrare a lui Djibril Cisse

min 68: Lazio are o mare ocazie de gol, Cerniauskas respinge pentru a cata oara...

min 67: schimbare la Lazio: iese Rocchi si intra Kozak

min 65: Matuzalem il faulteaza pe Wesley si primeste cartonasul galben

min 62: GOOOL FC VASLUI Wesley transforma fara sec penalty-ul si isi aduce echipa in avantaj

min 62: Temwanjera este faultat in careu de Zauri si obtine lovitura de la 11 metri; fundasul lazial este eliminat

min 61: Ledesma il faulteaza pe Sanmartean si primeste cartonas galben

min 58: GOOOL FC VASLUI: Adailton executa o lovitura libera de la 30 de metri, Wesley ii ia fata lui Zauri si trimite la coltul lung de langa Ledesma

min 57: Alvaro Gonzales comite hent la o actiune a lui Milisavljevic

min 56: Adailton bate cornerul, dar Cisse respinge din fata lui Farkas

min 55: Temwanjera greseste pasa, recupereaza Djibril Cisse, se propie periculos de poarta noastra, intervine Baular

min 54: Ledesma arunca mingea in careul Vasluian, Balaur respinge in corner

min 51: Adailto suteaza peste poarta

min 50: Dias il faulteaza pe Wesley si beneficiem de o lovitura libera

min 48: Cisse suteaza dar pe langa poarta

min 46: Ledesma execut o lovitura libera pana la Lulic, acesta combine cu Sculli, Matuzalem intervine si suntem presati in prpria jumatate

Pauza

min 40: Andre Dias atinge mingea cu mana in careu, dar arbitrul considera ca actiunea nu a fost intentionata

min 38: Adailton are ocazia de a egala dar Marchetti se opune

min 37: Farkas il faulteaza pe Cisse

min 34: GOOOL Lazio: Djibril Cisse executa lovitura de la 11 si transforma, trimitand la vinclu

min 33: Rocchi e faultat in careu de Balaur, fundasul nostru central primeste cartonasul galben

min 32: Sanmartean dribleaza tot ce intalneste, e faultat de Matuuzalem, Adailton executa in zid lovitura libera

min 31: Ledesma exacuta periculos un corner dar Dias rateaza tinta

min 26: Pavlovic executa un corner pentru FC Vaslui, ramas fara rezultat

min 24: Milanov e faultat de Rocchi

min 21: Alvaro Gonzales suteaza la poarta dar trimite pe langa

min 20: Rocchi are o noua ocazie, acelasi Cerniauskas respinge

min 17: Farkas respinge la centrarea lui Cisse

min 15: Lulic ia o actiune pe cont propriu, trimite in careu Sculli reia din 5-6 metri, dar Cerniauskas respinge

min 15: Milisavljevic centreaza dar Zauri blocheaza; faza continua, Adailton centreaza, dar fara orizont

min 14: Sculli il faulteaza pe Milanov

min 13: vasluienii trec pentru prima data hotarat mijlocul terenului

min 12: Adailton il faulteaza pe Sculli si Lazio obtine o lovitura libera

min 10: Wesley si Adailton combina, ultimul il deschide pe Milanov dar bulgarul nu obtine decat corner

min 8: Ledesma executa o lovitura libera de la distanta, dupa un fault al lui Farkas, dar fara probleme

min 6: Alvaro Gonzales primeste un cartonas galben dupa un faul la Milisavlevic

min 4: Temwanjera primeste cartonasul galben dupa un fault la Gonzales

min 3: Lazio are prima ocazie: Cisse trece pe langa deschiderea scorului dupa o actiune a lui Sculli

Formatiile de start:

Lazio: Marchetti - Zauri, Diakhite, Dias, Lulic - Matuzalem, Ledesma, Gonzales - Sculli, Cisse - Rocchi

Rezerve: Bizzarri, Biava, Konko, Hernanes, Brocchi, Ceccarelli, Kozak

Antrenor: Edy Reja

FC Vaslui: Cerniauskas, Milanov, Farkas, Balaur, Milisavljevic - Zmeu, Pavlovic, Sanmartean - Adailtorn, Wesley, Temwanjera

Rezerve: Puia, Raul Costin, Neagu, Gheorghiu, Bello, Gerlem, Buhaescu

Antrenor: Viorel Hizo

Hapoel Tel Aviv - Rapid 0-1 / Coman si Herea i-au salvat pe giulesteni... Steaua - Schalke 0-0 / Egal smuls cu forcepsul...

BeautiFood | Sezonul 3 - Episodul 8: Prăjitură Mont Blanc
BeautiFood | Sezonul 3 - Episodul 8: Prăjitură Mont Blanc Marti, 21.05.2024, 10:00