Macel in Premier League: Tottenham - Manchester City 1-5/ Manchester Utd. - Arsenal 8-2!!

Manchester a zdorbit Londra in doua dueluri foarte interesante contand pentru etapa a 3-a din Premier League. City si United au inscris impreuna 13 goluri impotriva celor doua formatii din capitala, Arsenal si Tottenham.

Wayne Rooney a reusit un "hat-trick" pentru formatia antrenata de Alex Ferguson('41, '63, '81), celelalte reusite apartinand lui Welbeck ('23), Young ('28, '90), Nani ('67), Park ('70). Pentru tunari au marcat Walcott si Van Persie.

Man United:
De Gea; Smalling, Jones, Evans, Evra; Nani (Park '68), Cleverley, Anderson (Giggs '68), Young, Welbeck (Hernandez '35), Rooney.

Arsenal: Szczesny; Jenkinson, Djourou, Koscielny, Traore; Coquelin (Chamberlain '62), Ramsey; Walcott (Lansbury '84), Rosicky, Arshavin; Van Persie (Chamakh '84).

Dzeko, 4 goluri pentru City

Manchester City a obtinut si ea un succes categoric, scor 5-1, in deplasare pe terenul lui Tottenham. Samir Nasri si Edin Dzeko au facut un meci formidabil.

Costel Pantilimon a fost tinut pe banca de rezerve de Roberto Mancini, insa a avut ce vedea. Dzeko a facut cel mai bun meci de la transferul in Anglia, reusind sa inscrie de patru ori, in minutele 34, 41, 55 si 90.

Cealalta reusita a lui City i-a aparitnut lui Kun Aguero, in minutul 60, cu un sut superb dupa un dribling letal. Pentru Tottenham a marcat Kaboul, in minutul 68.

Samir Nasri a avut si el un debut de vis, oferind trei pase de gol pentru Dzeko si Aguero.

Tottenham:
Friedel, Corluka, Dawson, Kaboul, Assou-Ekotto, Lennon (Defoe 53), Modric (Livermore 66), Kranjcar (Huddlestone 46),Bale,Van der Vaart,Crouch.

Manchester City:

Premier League/ Rezultate- etapa 3-a:

Manchester United

Tottenham - Manchester City 1-5 (Younes Kaboul 68 - Edin Dzeko 34, 41, 55, 90+3, Sergio Aguero 60)

West Bromwich Albion - Stoke 0-1 (Shotton 89)

Newcastle - Fulham 2-1 (Best 48, 66 - Dempsey 88)

Sambata

Chelsea - Norwich 3-1 (Bosingwa ‘6, Lampard ‘82-pen., Mata ‘90/ Holt ‘63)

Aston Villa - Wolverhampton 0-0

Wigan - QPR 2-0 (Di Santo ‘41, ‘66)

Blackburn - Everton 0-1 (Mikel Arteta ‘90- pen.)

Swansea - Sunderland 0-0

Liverpool - Bolton 3-0 (Henderson ‘15, Skrtel ‘52, Adam ‘53/ Klasnic ‘90)

Ceahlaul - Rapid 1-2/ Victorie cu emotii... MP al Belgiei: Sebastian Vettel se impune pe circuitul de la Spa-Francorchamps...