Real Madrid - Bayern, meciul retur din semifinalele Ligii Campionilor ediția 2017-2018, a demonstrat încă o dată, deși nu mai era nevoie, că nu întotdeauna echipa mai bună are câștig de cauză într-un meci de fotbal. După 2-1 la Munchen, Real a remizat pe ”Bernabeu”, scor 2-2.

Real Madrid - Bayern, meciul retur din semifinalele Ligii Campionilor ediția 2017-2018, a demonstrat încă o dată, deși nu mai era nevoie, că nu întotdeauna echipa mai bună are câștig de cauză într-un meci de fotbal. După 2-1 la Munchen, Real a remizat pe ”Bernabeu”, scor 2-2, după un meci în care a fost dominată categoric, și s-a calificat într-o nouă finală UEFA Champions League.

Real Madrid - Bayern a fost un meci în care nemții au fost clar echipa mai bună, însă câteva detalii de o importanță majoră au făcut diferența. Pe tabelă, scorul final de 2-2 a fost stabilit de golurile lui Benzema (11, 46), respectiv Kimmich (3) și James (63).

Real Madrid - Bayern putea avea cu totul și cu totul alt deznodământ dacă:

- ”centralul” Cuneyt Cakir nu juca la Real Madrid. Turcul s-a transformat într-un veritabil Viktor Kassai și i-a condus pe brațe pe ”galactici” către o nouă finală. Bayern a cerut 3 penalty-uri în meciul de la Madrid. În minutul 17, Lewandowski se prăbușete după un duel cu Sergio Ramos. Scorul era de 1-1. Cuneyt Cakir a rămas impasibil, în ciuda protestelor vehemente venite de pe banca lui Bayern.

Apoi, înainte de pauză, Marcelo comite un henț văzut de pe Lună la o centrare a lui Kimmich. Arbitrul turc nu a dictat nici de data aceasta penalty. Hat-trick-ul de penalty-uri refuzate a avut loc în minutul 52. Ramos cade peste același Lewandowski, însă Cakir nu e Oliver să vadă orice ”mângăiere” în careu și nu dă penalty.

- Bayern se putea califica în finală dacă avea și portar. Imediat după pauză, Sven Ulreich, înlocuitorul lui Manuel Neuer, a comis o eroare de amatori. Portarul nemților primește o pasă de la Tolisso, însă nu știe cum să oprească mingea, aceasta îi scapă și Benzema marchează cel mai ușor gol din carieră.

Real Madrid - Bayern Munchen s-a terminat 2-2 și din cauza ratărilor inacceptabil de multe ale nemților. În frunte cu Muller, Ribery și James, elevii lui Heynckes au ratat din toate pozițiile.

Echipele de start

Real Madrid: Keylor Navas - Lucas Vázquez, Sergio Ramos, Varane, Marcelo - Kovacic, Kroos, Modric - Asensio; Cristiano Ronaldo, Benzema
Rezerve: Casilla, Bale, Casemiro, Ceballos, Nacho, Hernandez, Mayoral
Antrenor: Zinedine Zidane

Bayern: Ulreich - Kimmich, Hummels, Süle, Alaba - Thiago, Tolisso - Muller, James, Ribéry - Lewandowski
Rezerve: Starke, Dorsch, Rafinha, Mai, Martinez, Rudy, Wagner
Antrenor: Jupp Heynckes

Real Madrid - Bayern - REZUMAT VIDEO

Viitorul Constanța - Astra Giurgiu LIVE VIDEO ONLINE... Real Madrid, în finala Ligii Campionilor după un nou arbitraj ”de casă”. Reacția lui Marcelo după faza în care a atins m...

Hello Chef sezonul 7, 4 mai 2024. Leoo Dumitru i-a provocat pe chef Samuel și Roxana Blenche la un nou duel. Ce rețete trebuie să prepare Sambata, 04.05.2024, 16:00