Schalke intoarce scorul cu Twente, City eliminata de Sporting. Vezi rezultatele din Europa League.

Surpriza de proportii pe Etihad Stadium, acolo unde milionarii de la City au fost eliminati de fostii adversari ai Vasluiului, portughezii de la Sporting Lisabona.

Considerat candva cel mai puternic campionat din Europa, Premiere League a ramas in acest sezon cu o singura reprezentanta in competitiile continentale. Este vorba de Schalke, cea care s-a calificat in optimile Ligii Campionilor dupa un retur de senzatie cu Napoli.

Cele doua echipe din Manchester au dezamagit joi seara, fiind eliminate de Athletic Bilbao si Sporting Lisabona.

Portughezii au reusit sa dea lovitura pe Etihad Stadium, conducand inca din finalul primei reprize cu 2-0 prin golurile lui Manuel Fernandez si van Wolfswinkel.

Dupa pauza, City a revenit si a marcat de 3 ori, insa punctele marcate de Aguero si Balotelli nu au putut impiedica pe Sporting sa ajunga in sferturi, lusitanii calificandu-se datorita golurilor mai multe marcate in deplasare.

Spania are trei echipe in cele mai bune 8 din Europa League, Athletic Bilbao, Atletico Madrid si Valencia obtinand biletele pentru sferturi, acolo unde au mai ajuns AZ Alkmaar, Metalist Harkov, Schalke, Hannover si Sporting.