Adio, numărul 1! Simona Halep nu mai este regina tenisului mondial. Câte locuri a căzut sportiva în clasamentul WTA

Vești tot mai proaste pentru Simona Halep. După eliminarea din optimile de finală de la Australian Open, sportiva a pierdut locul 1 în clasamentul WTA. Naomi Osaka este noul număr 1 WTA.

simona halep

Vești tot mai proaste pentru Simona Halep. După eliminarea din optimile de finală de la Australian Open, sportiva a pierdut locul 1 în clasamentul WTA. Naomi Osaka este noul număr 1 WTA.

Japoneza Naomi Osaka, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-4, 6-1, pe ucraineanca Elina Svitolina, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6, calificându-se în semifinalele Australian Open.

Campioana de la US Open s-a impus după un meci de o oră şi 12 minute.

Cu această performanţă, prima a ei la Melbourne, Osaka a urcat provizoriu pe locul I WTA, devânsându-le pe Petra Kvitova din Cehia, acum pe locul 2 şi pe Simona Halep, acum pe 3.

Simona Halep va pierde, luni, prima poziţie în clasamentul WTA, după 48 de săptămâni consecutive şi după 64 în total.

Serena Williams, locul 16 WTA şi cap de serie numărul 16, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 6-4, 4-6, 7-5, de Karolina Pliskova din Cehia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 7, în sferturile de finală al Australian Open. Pliskova s-a impus după un meci de două ore şi 10 minute şi ajuns pentru prima dată în penultimul act, la Melbourne.

În turul anterior, Williams, o eliminase pe Simona Halep, locul I WTA, cu 6-1, 4-6, 6-4.

În semifinale, Pliskova va evolua cu japoneza Naomi Osaka, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4.

Gata, S-A TERMINAT! Simona Halep spune adio. Veste TERIBILĂ primită în urmă cu puține momente!... Simona Halep a pierdut locul 1 WTA. Ce jucătoare e acum în fruntea clasamentului?...