Thomas Morgenstern, primul castigator in Turneul celor patru trambuline

Sportivul austriac Thomas Morgenstern a castigat primul concurs din Turneul celor patru trambuline, desfasurat, miercuri seara, la Oberstdorf. Morgenstern a reusit sarituri de 131,5, respectiv 138 de metri, terminand concursul cu un total de 289,6 puncte, cu 16,5 puncte mai mult decat al doilea clasat, finlandezul Matti Hautamaeki.

Pe locul al treilea s-a clasat tot un austriac, Manuel Fettner, care a acumulat 264 de puncte.

Morgenstern s-a impus in ultimele patru concursuri de cupa mondiala si are drept obiectiv castigarea acestei ediţii a Turneului celor Patru Trambuline.

Turneul continua sambata la Garmisch-Partenkirchen, pe 3 ianuarie se va sari in Innsbruck, iar pe 6 ianuarie in Bischofshofen.

sursa:Jurnalul.ro

Rafael Nadal a fost ales sportivul anului 2010/ Spania, cea mai buna echipa... Premier League: Manchester United si Liverpool se impun cu emotii...