Unirea Urziceni - Zenit St. Petersburg 0-0/ Remiza chinuita

Unirea Urziceni s-a chinuit serios pentru a obtine un rezultat de egalitate pe teren propriu cu Zenit St. Petersburg, scor 0-0, in prima mansa contand pentru turul 3 al Ligii Campionilor. Vicecampionii au jucat aproape ora in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Paduretu.

Cea mai importanta ocazie pentru gazde, in prima repriza, a avut loc in minutul 30, atunci cand Bilasco a sutat pe langa poarta.

Eliminarea lui Paduretu din minutul 36 i-a facut pe vicecampioni sa renunte definitiv la ofensiva. O lovitura de colt a rusilor a provocat o faza incurcata in fata portii ialomitene. Arlauskis a prins mingea insa s-a ciocnit dur cu un adversar, faza care a dus la un clinci general intre jucatori. Paduretu l-a lovit cu capul in gura pe Danny si arbitrul l-a trimis pe jucatorul Unirii la cabine, iar atacantul rusilor a primit cartonasul galben.

In repriza secunda elevii antrenati de Ronny Levy s-au baricadat excelent in fata propriului careu, nelasand niciun spatiu liber jucatorilor rusi.

In minutul 81, arbitrul portughez i-a acordat doar cartonasul galben lui Rosina, dupa ce italianul l-a lovit cu cotul in gura pe Neaga.

Rusii puteau da lovitura pe final, dar Arlauskis a intervenit senzational si a respins mingea in bara, tot el revenind apoi pentru a retine din fata unui adversar.

Unirea Urziceni termina astfel la egalitate meciul cu Zenit, iar returul se anunta unul foarte greu pentru trupa lui Ronny Levy.

Unirea Urziceni:
1. Arlauskis - 36. P. Marin, 6. Galamaz, 24. Maftei, 23. Bordeanu - 8. Paraschiv, 10. Paduretu - 20. Marinescu, 25. Neaga (14. Rusescu '86), 30. Frunza (11. Onofras '72) - 7. Bilasco (9. Dale '89). Antrenor: Roni Levi.

Zenit Sankt-Petersburg:
16. Malafeev - 2. Aniukov, 5. Meira, 6. Lombaerts, 14. Hubocan - 27. Denisov - 34. Bîstrov (99. Kanunnikov '80), 18. Jirianov (17. Rosina '59), 15. Şirokov (20. Faizulin '70) - 10. Danny - 11. Kerjakov. Antrenor: Luciano Spalletti.

VIDEO Astra Ploiesti - Dinamo 1-2/ Victorie cu scandal... Analiza arbitrajului, scoasa in afara grilelor de televiziune...