Zenit - Sahtior 1-0 \ Lucescu ramane pe ultimul loc in grupa, Milan doar egal la Borisov

Trupa lui Mircea Lucescu nu a reusit sa fructifice ultima sansa de a se califica in optimile Ligii Campionilor si risca sa nu ajunga nici in Europa League.

Prima repriza a intalnirii de la Sankt Petersburg a fost echilibrata doar in minutele de tatonare. Apoi elevii lui Spaletti au preluat controlul si au supus apararea ucraineana unui asediu total. Rand pe rand, Denisov, Bucharov sau Danny au ratat ocazia de a deschide scorul (ultimul trimitand chiar in bara din pozitie favorabila). Salvarea a venit de la un fundas, in minutele de prelungire ale primului mitan. Lombaerts s-a inaltat imperial la un corner executat de Fayzullin si l-a invins pe bravul Rypka.

Sub privirile presedintelui rus Dmitri Medvedev in partea a doua Zenit nu s-a apropiat de poarta adversa. Nici nu a avut nevoie pentru ca echipa lui Lucescu nu a reusit sa aiba decat un sut pe poarta in cele 45 de minute ramase. Nu a fost seara lui si situatia se complica teribil pentru Sahtior, care in urma acestui rezultat ramane pe ultimul loc in grupa, cu 2 puncte.

Surpriza zilei a venit insa din Belarus, acolo unde BATE Borisov a terminat la egalitate, 1-1 cu AC Milan. Ibrahimovic a deschis scorul pentru cei din peninsula, iar Bressan a marcat golul gazdelor care nu vor uita prea curand aceasta reusita.

min 90+3: Fluier final

min 89: Lazovic primeste cartonasul galben

min 85: schimbare la Zenit: iese Danny si intra Lazovic

min 81: schimbare la Zenit: iese Bucharov si intra Semak

min 79: Danny trimite o pasa filtranta pentru Bucharov, ultimul trimite peste poarta

min 76: schimbare la Sahtior: iese Luiz Adriano si intra Seleznyov

min 75: Criscito are o interventie imprudenta in propriul careu, din nou nu se acorda nimic

min 71: Denisov primeste cartonasul galben pentru un fault la Eduardo

min 70: Danny il lanseaza pe Anyukov care e blocat si obtine cornerul

min 67: schimbare la Sahtior: iese Alex Teixeira si intra Douglas Costa

min 64: Bucharov e busculat in careu, cere penalty, nu se acorda nimic

min 62: Srna trimite pe langa poarta din lovitura libera

min 60: Willian scapa singur cu Malafeev, suteaza dar portarul rus e la post

min 57: Kucher aluneca si ii permite lui Shirokov sa suteze periculos; Sahtior are noroc pentru ca mingea trece pe langa poarta

min 56: Kucher centreaza in careu, dar fundasii centrali ai lui Zenit resping

min 55: Danny trimite pe langa poarta din pozitie buna

min 52: acelasi Shevchuk este oprit dintr-o actiune la marginea careului pentru joc periculos

min 46: Shevchuk centreaza dar apararea lui Zenit acorda corner

min 46: a inceput repriza a doua

min 45+1: GOOOOL Zenit Fayzulin executa cornerul de pe dreapta iar Lombaerts se inalta si inscrie

min 45: Bucharov scapa singur cu Rypka, dar portarul trimite in corner

min 43: acelasi Bucharov trimite o bolta ce rateaza de putin poarta adversa; Sahtiorul e in corzi

min 40: Danny centreaza de pe stanga, Bucharov reia periculos, dar Rypka respinge

min 38: Fayzulin trimite un sut-centrare, insa fara rezultat pe tabela

min 37: Danny are o actiune personala dar trimite in bara portii ucraineiene

min 31: Anyukov isi incearca si el norocul dar Rypka prinde

min 30: Bucharov suteaza pe langa poarta ucraineiana

min 29: Zenit are o dubla ocazie de a inscrie: Denysov si Zyryanov reiau din apropierea portii lui Sahtior, dar Rybka se opune

min 28: acelasi Teixeira este busculat in careul rus dar nu se acorda nimic

min 25: Eduardo dribleaza, paseaza pentru Teixeira care nu scoate mai mult decat o lovitura de la mergine

min 24: Denisov patrunde in viteza, insa in loc sa-i paseze lui Bucharov prefera sa suteze; o face insa pe langa poarta

min 22: Srna primeste cartonasul galben si nu va juca pentru Sahtior in partida cu FC Porto

min 19: Bucharov este trantit in suprafata de pedeapsa a lui Sahtior dar jocul este lasat sa continue

min 17: Srna castiga un duel la mijlocul terenului insa pierde imediat mingea

min 11: Srna centreaza la prima bara din corner, dar rusii resping in aut de poarta

min 3: Danny centreaza pentru Bucharov, ucraineienii resping

min 1: a inceput partida

Formatii de start:

Zenit: Malafeev - Anyukov, Criscito, Lombaerts, Hubocan - Shirokov, Fayzulin, Denisov, Zyryanov - Bukharov, Danny.

Rezerve: Zhevnov, Bruno Alves, Lukovic, Rosina, Semak, Bystrov, Lazovic

Antrenor: Luciano Spaletti

Sahtior: Rybka - Srna, Rakitskiy, Kucher, Shevchuk - Mkhitaryan, Hubschman, Willian - Alex Teixeira , Luiz Adriano, Eduardo

Rezerve: Pyatov, Rat, Kryvtsov, Stepanenko, D. Costa, Seleznyov, Detinho

Antrenor: Mircea Lucescu

Grupa G a Ligii Campionilor are un lider surprinzator, si anume Hapoel Nicosia. Cipriotii au acumulat 5 puncte, cu unul mai mult decat Zenit.

Sahtior Donetsk, echipa antrenata de Mircea Lucescu, are doua puncte din 3 meciuri si trebuie sa invinga in aceasta seara in Nord-Estul Rusiei pentru a mai avea sanse reale la accederea in optimi.

Cum se va descurca echipa din Ucraina in dificila intalnire de pe stadionul Petrovski, puteti afla ramanand pe site-ul www.a1.ro, care va va tine la curent cu evolutia scorului din celalalt meci desfasurat la ora 19, cel dintre BATE Borisov si AC Milan, contand pentru grupa H.

BATE Borisov - Milan 1-1 (Bressan / Ibrahimovic)

APOEL invinge pe Porto, Milan si Chelsea egaluri la outsidere. Vezi rezultatele si clasamentele din Liga Campionilor!... Agresorul lui Galamaz si-a explicat motivul: "Penalty-ul s-a acordat pe nedrept!"...